Lifleri Es Geçmeyin

Lifler vücudun  toksinlerden arınması için büyük görevler üstlenen,  baş kahramanlardır. liflerVücut dört yolla toksinlerden kurtuluyor bunlar; dışkı, idrar, deri  ve solunumdur. Vücudun bu fonksiyonları yerine getirebilmesi için, bolca lif ve suya ihtiyacı vardır.

Dışkılamak için bolca lifli gıda tüketilmesi şarttır. Tüketilmediği taktirde,  düzensiz yapılan dışkılama sonucu vücudu ağır yükler bekler. Düzensiz dışkılama, konsantrasyon eksikliği ile birlikte öğrenme güçlüğü yaratırken aynı zamanda depresyona neden olabilir. Ayrıca bu durum iş gücü kaybına da sebebiyet verebilir.

Aynı zamanda toksit vücut kendini yenilemekte zorlanıp yağ tutmaya meyilli hale gelirken bağışıklık sistemi de zayıflar. Bu durum,  antrenman sonrası hızlı yenilenmeye ve kas kazanmaya çalışan atletlerin durumu  zorlaşabilir. Atletlerin bunu göz ardı etmeden bolca lifli gıda tüketmeleri gerekmektedir.

Atletler için lif takviyesi ürünler satılmaktadır. Fakat ben bu ürünlerin tüketilmesini uygun bulmuyorum. Bu ürünler vücutta toksit etki yaratmaya meyillidir. Toksinlerden kurtulmaya çalışırken, onlara maruz kalmanın mantıklı bir tarafı olmadığını düşünüyorum. Ayrıca liflere ulaşmak, günlük beslenme planında son derece  kolaydır.  

Bu arada besinlerdeki liflerin görevleri birbirinden farklı olduğundan, besin yelpazesini geniş tutarak değişik liflerden faydalanmak gerekir. Bazı lifler kan kolesterolünü düşürerek, damar ve kalp hastalıklarına  karşı vücudu korurken, bazıları da değişik kanser türlerinden vücudu korumaya yardımcı olurlar. Ayrıca mükemmel lif kaynağı ve  doğal gıdaları tüketmenin faydalarından biride, gıdalardaki vitamin ve minerallerden  faydalanabilmektir.

Ayrıca  lifler, çözünebilen ve çözünemeyen olarak ikiye ayrılırlar.  Çözünebilen lifler kolay dışkılamaya yardımcı olup kabızlığı önlerken, çözünemeyenler de dışkılama fonksiyonunun düzenini sağlarlar. Bazen ayrı ayrı, bazen birlikte çalışarak bir çok görevi üstlenen lifler, aynı zamanda arınmamızı sağlayarak bağışıklık sistemini  de güçlendirerek hayatımızı kolaylaştırırlar.

Lif Kaynağı Besinler :

Bakliyatlar,
Sebzeler,
Meyveler
Kuru meyvelerdir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikC Vitamini Dopingi Salata
Sonraki İçerikBol Lifli Salata
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.