Magnezyum

Magnezyum; 300 den fazla biyokimyasal reaksiyonda görev aldığından, sporcuların magnezyum ihtiyaçları da bir o kadar önemlidir.

baharatlar

Magnezyum; sinir sistemi üzerinde ki olumlu etkileriyle sinir sisteminin aşırı duyarlılığını azaltarak, sakinleştirici bir rol üstlenir. Antrenman ve maçlarda sinirleri yıpranabilen sporcuların çok ihtiyacı olan bir özelliktir bu. Yine magnezyum değişik durumların yaratabileceği stresi azaltıp kontrol edebilen çok önemli bir görev daha üstlenir ve  sinir sisteminin sağlığını korurken depresyona da engel olur.

Magnezyumun çok önemli bir görevi de kasların gevşemesini sağlamaktır. Bu konuda kalsiyumla birlikte paralel çalışarak kalsiyum kasların kasılmasını  magnezyum ise  gevşemesini sağlarken, antrenmanlarda kasları çalıştırıp  performans elde edebilmek mümkün olur. Ayrıca magnezyum; enerji metabolizmasını çalıştıran enzimleri harekete geçirerek,  enerji dönüştürülmesinde rol oynayarak performans artışına  ayrıca katkı sağlar.

Vücutta bir çok vitamin ve mineralin etkin  kullanılmaları için gerekli olan magnezyum, bu özelliği ile  de performans artışına katkı sağlamış olur. Ayrıca kalp atım sayısının ve hızının dengelenmesini sağlamak, vücut ısısını kontrol etmesi de çok  önemli görevlerinin başında gelir.

Magnezyum kas kramplarına engel olabilen mükemmel özelliği ile sakatlıklara meydan vermeyerek bir çok zaman da hayat kurtarır. Aynı zamanda magnezyum, kemik dokusu ve sinir dokusunu da güçlendirdiğinden yine sakatlıklara engel olabilir.

Bağışıklık sistemini güçlendiren magnezyum  hastalıklardan korunmanıza yardım eder. Uyku bozukluklarına engel olup uykuyu düzenlerken, hafızayı güçlendirerek öğrenme yeteneğinizi de geliştirir. Bu özellikleri ile de performans artışına katkı sağlayan magnezyum gerçekten çok değerli bir mineraldir.

Günlük magnezyum ihtiyacı

Yaş                                    Erkek                                       Kadın
14-18                                410 mg                                    360 mg
19-30                                400 mg                                    310 mg
30 üzeri                             420 mg                                    320 mg

Magnezyum içeren yiyecekler:

Bakliyatlar, kuru yemişler, baharatlar, yeşil sebzeler, meyveler…

PAYLAŞ
Önceki İçerikKorkulardan Kurtulma Zamanı
Sonraki İçerikTepeden Tırnağa Kabak Çekirdeği
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.