Mevsiminde Yiyin

mevsim

Mevsiminde yemek, sağlıklı beslenmenin önemli adımlarından birisidir. Çünkü bir sebzenin veya meyvenin doğal olması için mevsiminde yetişmesi gerekir. İçeriğinde bulunması gereken vitamin ve mineraller bakımından zengindir yani olması gerektiği gibidir. Ayrıca kokusu ve lezzeti de çok daha özeldir.  Yediğimiz yiyeceklerin hücresel boyutta beslenmemize katkı sağladığından emin olmamız gerekir.

Mevsiminde yetişmeyen sebze ve meyveler ise yapay içeriğe sahiptirler. Çünkü tarım ilacı, hormon katkısı ve  yapay ışık ile yetiştirilirler. Tarım ilacının ve hormonların ne kadar zararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki yapay ışığın ne gibi bir zararı var diyebilirsiniz. Yaz sebzeleri ve meyveleri güneş ışığına ihtiyaç duyarlar ve güneş ışığındaki fotonlardan beslenirler. Yapay ışıkla ise bunları sağlamak mümkün değildir.

Mevsiminde yetişmeyen sebze ve meyveler içerik açısından oldukça yetersizdirler. Bunlar doğal olarak mevsiminde yetişmiş sebze, meyvelere oranla çok daha az vitamin ve mineral içerirler. Ayrıca içerisindeki yapay maddeler de yediğimizde kana karışarak uzun vadede vücuda zarar verirler. Çok daha kötüsü yetiştikleri toprakları da zehirlerler.

Bugün maalesef insanların mevsim sebze ve meyvelerini tanımadığına üzülerek şahit oluyorum. Sağlığımızı ve çevremizi korumak için, mevsiminde yetişen sebze ve meyveleri tanıyalım ve onları tüketmeye özen gösterelim.

Kış Sebzeleri

Lahana, karnabahar, kara lahana, pırasa, pazı, ıspanak, bal kabağı, havuç, brokoli, bürüksel lahanası, pancar, turp, kereviz, yer elması.

Kış Meyveleri

Portakal, mandalina, greyfurt, ayva, nar, elma, muz, kestane.

İlkbahar Sebzeleri

Ispanak, enginar, bebe havucu, pancar, kuşkonmaz, brokoli, kırmızı turp, marul, kıvırcık, maydanoz. nane, roka, biberiye, enginar, kereviz, bezelye, taze sarımsak, taze soğan, semizotu, madımak, ebegümeci.

ilkbahar Meyveleri

Çağla, can eriği, çilek, kiraz.

Yaz Sebzeleri

Enginar, bakla, bezelye, semizotu, domates, salatalık, barbunya, kabak, dolmalık biber, sivri biber, patlıcan, fesleğen, dereotu, üzüm yaprağı, rezene, fasulye, maydanoz, marul, tere, biberiye,taze soğan, bamya, börülce.

Yaz Meyveleri

Kırmızı ve sası erik, mürdüm eriği, çilek, kayısı, şeftali, kavun, karpuz, incir, ahududu.

Sonbahar Sebzeleri

Taze fasulye, patlıcan, domates, salatalık, biberler, börülce, bamya, mantar, mısır, barbunya, börülce, kabak, biberiye, marul, maydanoz, tere, dereotu, fesleğen, nane, yer elması.

Sonbahar Meyveleri

Şeftali, kavun, karpuz, üzüm, mürdüm eriği, incir, kızılcık, taze ceviz, fındık.

PAYLAŞ
Önceki İçerikSoykan Yıkılmaz ACL Dönüşü
Sonraki İçerikKoşu Bantları İşe Yarıyor mu?
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.