Ne İçin Spor Yapıyoruz?

estetik

Spor alışkanlığı ve kültürü toplumda giderek artıyor. Bir çok yazımda ve konuşmamda da belirttiğim gibi bunu bir uyanış olarak görüyorum. Çünkü hareket insanın doğasıdır.

Fakat maalesef bugün spor yapan çoğu kimsenin sadece estetik için spor yaptığını gözlemliyorum. Tabi ki estetik önemli. Fakat insanların çoğu bunu büyük bir takıntı haline getiriyor. Tüketime bağlı bir toplum olarak yaşıyoruz. Bu sebepten ilgi neye artarsa medya bunu kullanmayı ve insanları tüketime sürüklemeyi çok iyi başarıyor. Tüketim toplumu estetik algı üzerine kurulu.

Dergiler, televizyon sürekli çok kaslı, çok parçalı erkekleri, incecik kızları gözümüze sokup duruyor. Bu aslında bir bilinçaltı yıkama. Bir süre sonra bu normalleşiyor ve hatta istenilen haline geliyor. İnsanlar onlar gibi olmadıklarında kendilerini mutsuz hissediyor ve onlar gibi olmak için çabalıyor.

Spor salonlarında her setten sonra pazularını kontrol eden birçok erkek var. Kalçalarını kontrol eden birçok kadın olduğu gibi. Bundan haz alıyorsanız ve bunu bir saplantı haline getirmediyseniz sıkıntı yok. Fakat hep daha fazlasını isteyen ve hiç fiziksel durumundan mutlu olmayan biriyseniz yaptığınız spor, amacından uzaklaşıyor demektir. Spor beraberinde mutsuzluk getirmemelidir.

Dergilerde ve televizyonlarda görüp normal zannettiğiniz kişiler, genellikle aslında normal olmayan kişilerdir. Çoğu ya steroid bağımlısı yada çok sağlıksız açlık diyetleri uyguluyorlar. Üstelik bunlar yetmezmiş gibi çekimlerde birçok fotoşop tekniği, özel vücut makyajları ve çekim önceleri özel diyetler uygulanıyor. Aslında size bir gerçek değil, bir ürün sunuyorlar.

Çoğu “fitness” dergisinin de fitness ‘la alakası yok. Fitness kelime anlamıyla fiziksel uygunluk demektir. Fit olmak sadece estetik olmak değil; gerçekten sağlıklı olmak, bulunduğunuz koşullara uygunluk ve hareket edebiliyor olmakla açıklanır. Oysa bu dergilerde ki tek konu estetik olmak. Zaten dikkat ederseniz her 2 sayfada bir reklam olduğunu da fark edebilirsiniz.

Ne için spor yapıyorsunuz? Sadece estetik mi? O zaman çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Spor yapmada ki ilk hedefiniz hareket etmek olmalı. Düzenli spor yapıyorsanız ve iyi besleniyorsanız bu zaten estetiği beraberinde getirecektir.

Fakat tabi ki sizin estetiğinizi. Estetik kelimesinin tek bir kalıba sığması gerekmiyor. Kadınlar victoria secret modellerine benzemek zorunda değil, tıpkı erkeklerin italyan modellerine benzemek zorunda olmadığı gibi. Ya da kaslı olmak erkekler için Arnold gibi olmak veya kadınlar için karın kaslarının tıkır tıkır olması anlamına gelmiyor.

Herkesin kendine özgü bir fiziği vardır ve bunlar doğrultusunda estetik olabilir. Eğer gerçekten tam anlamıyla sağlıklıysanız, aynı zamanda estetiksinizdir. Çünkü sağlık beraberinde estetiği getirir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikMikrodalga Fırınların Şaşırtıcı Zararlarını Biliyor muyuz?
Sonraki İçerikE ve C Vitamini İle Kalp Sağlığı
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.