Ne Kadar Protein Yemeliyim?

Sıkça sorulan  bir soru, ne kadar protein yemeliyim ? 

ne kadar protein.Diyetisyenlerin bir çoğunun ve klasik besin piramidinin, proteinin fazlasının  zararlı olduğunu söylemeleri sonucunda bazı atletlerin ve spor yapan bireylerin kafalarının karıştığı bir gerçek. Fazla protein zararlı mı, değil mi?Ayrıca fazla neyi ifade etmektedir?

Protein, makro beslenmenin üç kahramanından birisi olarak çok ama çok önemlidir ve vücutta değişik görevler üstlenerek büyük sorumluluklar alır. Vücudun tüm hücrelerinde kendine münhasıran duruşu olan proteinler, kan plazmasını, hormonları, enzimleri, antikorları, hemoglobini ve kas liflerini oluştururlar. Onarılma ve  yapılanma da onun görevleri arasındadır.Yeterince protein tüketmemek yani  protein eksikliği, vücut yapılanmasında, enerji sağlanmasında ve vücut dengesinde  bir çok sorunlara yol açar.

Günümüzde bir çok insanın ve  spor yapan bireyin ekonomik koşullardan ötürü bırakın fazlasını,  ihtiyacı olan proteini bile tüketemediği bilinen bir gerçektir.  İnsanların protein ihtiyacını karşılayamadığı ve  eksikliğinde oluşacak sorunlardan fazlaca söz edilmemesine rağmen, sanki çok tüketiliyormuş gibi  fazlasının zararları sıkça vurgulanıyor.

Diyetisyenler insanların sağlıklı olabilmeleri için günlük kilo başına O,8- 1 g protein tüketmelerinin yeterli olduğunu söylüyorlar. Bence bu yetersiz bir orandır. Yağ tüketimini de kısıtladıklarını biliyoruz ki ben buna da karşıyım. Bunun sonucunda insanların günlük kalori ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için daha yüksek oranlarda karbonhidrat tüketmeleri gerekiyor, bu da obeziteyi ve beraberinde  bir çok  sağlık sorunu yaratabilen bir beslenme şekli oluşturuyor.

Şunu belirtmeliyim ki genlerimizin yüzde 99.99’u  40 bin  yıl önceki atalarımızla aynı. Onlar bugünkü insanlara göre yağdan ve proteinden daha zengin besleniyorlardı. Genlerimiz aynı olmasına rağmen, niçin şimdi daha az protein tavsiye ediliyor acaba? Şu bilinmelidir ki insanların protein ihtiyacı,  fiziksel özellikleri,  aktiviteleri ve uğraştıkları spor branşına paralel olarak artış gösterir. Kas kütleniz arttıkça protein ihtiyacınız da artar,  yani kas lifleri proteini sever.

Sağlık için tükettiğiniz proteinin kilo başına 1,5 g ‘ın altına düşmemesine özen gösterin. Kas kütlenizi arttırmaya çalışıyor, ağır spor yapıyor veya profesyonel olarak bir sporla ilgileniyorsanız bu oran 3- 3,5 g’ a kadar çıkabilir. Ayrıca emin olabilirsiniz ki proteini size zarar verecek kadar çok yiyemezsiniz.

En iyisi kendinize bir balıkçı, bir de kasap ayarlayıp düzenli olarak onlardan alışveriş yaparak en güvenilir eti ve balığı temin ederek afiyetle yemeniz olacaktır.

Ayrıca proteini kızartmadan, yakmadan, iyice kurutmadan; yani toksit hale getirmeden pişirmek gerekir. Besin değerlerini korumak önemli olduğundan  ızgara, buğulama, haşlama tercih edilmelidir. Yanında her zaman mevsim sebzelerinden yapılmış bolca salata mutlaka olmalıdır.

PAYLAŞ
Önceki İçerikRadyasyondan Korunma Yolları
Sonraki İçerikKuvvetinizi NBA Sporcuları Gibi Test Edin
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.