Negatifi Yok Et

Çoğu insan negatif düşünmeye meyilli bir şekilde yetiştirilir ve olaylara hep negatif bir pencereden bakmaya devam eder. Bir sporcunun beynini negatif düşüncelerden arındırması kendisi için yapabileceği en iyi şeydir.

strong-body-strong-mindBu yazıda size polyanacılık oynamaktan veya çoğu kitapta yazan iyi düşün iyi olsun gibi şeylerden bahsetmeyeceğim. Bu yazıda sizlere amacınıza ulaşmak için önünüze çıkan engelleri yenebilmenin beyninizi eğitmeye bağlı olduğunu anlatacağım.

Şut çekmeliyim fakat ya kaçarsa? Çok hazırlandım, başaramazsam bütün çabalarım boşa gider. Çok ağır, kaldıramam. Hata yaparsam antrenörüm ne der? Mesafe çok uzun, asla koşamam. Rakip benden çok iyi, onu yenemem. Çok fazla seyirci var… Çoğu sporcunun aklını kurcalayan ve başarısız olmasına sebep olan buna benzer milyonlarca düşünce sıralanabilir. Beynin sınırları yoktur ve siz zihninizi yönetmezseniz, o birbiri ardına birçok negatif düşünce sıralayacaktır.

Her şeyin beyinde başladığından ve sinirler aracılığıyla vücuda iletildiğinden zihinden bedene adlı yazımda belirtmiştim. Siz beyninizde ne kurgularsanız sinirleriniz vücuda o şekilde iletecektir. Şutu kaçırmaktan korkarsanız kaçırırsınız. Ağırlığı kaldıramayacağınızı düşünürseniz kaldıramazsınız…

Bununla birlikte beyniniz negatif düşüncelerle dolu olduğu için yaptığınız işe odaklanamazsınız. Odaklanamadığınız için o an yaptığınız işte başarısız olursunuz. Bu sizi negatif düşünmeye iter. Negatif düşündükçe başarısız olursunuz. Kendinizi böyle sürüp giden bir kısır döngünün içinde bulursunuz. Bunun sonucu olarak yaptığınız şeyden keyif almanın aksine işkence haline getirmiş olursunuz.

Zihninizi yöneterek negatif düşünceleri yok edebilirsiniz. Zihninize bir negatif düşünce girer girmez onu yok edin ve hemen yerine bir pozitif düşünce koyun. Öncesini veya sonrasını düşünmektense sadece anı düşünün. Bütün zihninizle o ana odaklanın, öncesinde yaptığınız bir yanlışa veya sonrasında ne olacağına değil. Ayrıca kurduğunuz cümlelerin pozitif olmasına dikkat edin. Beyin negatif cümleleri pozitif anlam dahi içerse negatif olarak algılayacaktır. ‘Rakip benden iyi değil’ gibi bir düşünce yerine,  ”ben rakipten iyiyim” gibi bir düşünce daha doğru olacaktır. Seyirciyi yok saymak yerine, seyircinin çok olmasının sizi motive ettiği yönünde bir düşünce daha doğru olacaktır.

İster profesyonel bir sporcu , ister bir iş adamı olun; beyninizi negatiflerden arındırıp sadece ana odaklandığınızda sürekli başarıya ulaşacaksınız.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBilek Burkulmalarını Önleyin
Sonraki İçerikAntrenman Sonrası Ağrıları
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.