Öğünlerin Kralı: Kahvaltı

Biliyorum ki çoğu insan kahvaltı etmeden, kahvaltıyı es geçerek güne başlıyor. Gözlemlediğim bir çok insan, kahve ve sigara; bazıları ise çay, simit, poğaça ile güne başlayıp, kahvaltıyı geçiştiriyor. Eğer siz de bunlardan biriyseniz, kendinizi hiç sevmiyorsunuz demektir.

kahvaltı

Kahvaltı, günün en ama en önemli öğünüdür. Kahvaltı ettiğimizde gün içerisinde metabolizma hızımız % 30 kadar artış gösterir. Bu gerçekten yüksek bir orandır.

Yatmadan 3-4 saat önce birşey yemediğimizi düşünürsek ki yememeliyiz, üzerine 8 saat de uyuduğumuzu düşünürsek sabah kalktığımızda vücudumuz 10 saatten uzun bir süre aç kalmış olacaktır. Bu durumda vücudumuz, yağları yakmak yerine kas proteinlerini yıkmaya yönelecektir. Bunun için kahvaltı çok önemlidir ve vücudun ihtiyacını karşılayacak donanımda olmalıdır. Yeterli miktarda karbonhidrat, yağ ve protein içermelidir.

Kahvaltı beyin ve vücut fonksiyonlarımızın daha yüksek verimlilikte çalışmasına ve bu sebepten güne daha pozitif başlamamıza yardımcı olur. Örneğin; 2 yumurtadan yapılmış az pişmiş omlet veya kayısı kıvamında haşlanmış 2 yumurta , yanında 2 kalın dilim az tuzlu beyaz peynir veya bir kahve fincanı tuzsuz lor peyniri, 8-10 tane zeytin, 4-5 adet ceviz, domates, salatalık, biber veya yeşil yapraklı sebzelerden oluşan bir kahvaltı sizin için mükemmel seçimler olacaktır.

Kulağa biraz fazla gibi gelebilir fakat kahvaltı günün en çok kalori almanız gereken öğünüdür. Bu arada yumurtayla ilgili şüpheleriniz varsa /beslenme hakkinda 5 yanlis inanis/adlı yazıyı okumanızı öneririm. Yazımı bir alman atasözü ile bitirmek istiyorum.

  • Kahvaltınızı krallar gibi,
  • Öğlen yemeğinizi dükler gibi ,
  • Akşam yemeğinizi fakirler gibi yiyin.

PAYLAŞ
Önceki İçerikDereotlu Kek
Sonraki İçerikYağlara Bakış
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.