Olimpik Kaldırışlarla Gücünüze Güç Katın

Power clean, power snatch ve push jerk gibi olimpik kaldırışlar sadece halter sporcuları için değil, bütün sporcular için atletik destek sağlayabilir. Özellikle güç gerektiren bir sporla uğraşıyorsanız, olimpiyatlarda hayretle izlediğiniz bu kaldırışlar sizin için de ideal seçimler olabilir.

olimpik kaldırış

Gücünüzü arttırmak istiyorsanız, çok ağır ağırlıklara bir süreliğine veda edip, daha hafif ama olabildiğince patlayıcı bir şekilde yapabileceğiniz egzersizlere geçmeniz gerekir. Bu konuyu daha detaylı olarak  kuvvetli mi güçlü mü  yazımda okuyabilirsiniz. Olimpik kaldırışlar güç çalışmak için ağır gibi gözükmelerine rağmen, bu egzersizlerin biyomekanikleri onları mükemmel güç egzersizleri haline getirirler.Olimpik kaldırışlarda barın ağırlığını yenebilmek ve barın yer ile olan ilişkisini kesebilmek için olabildiğince kısa bir zamanda olabildiğince fazla bir kuvvet üretmeniz gerekir ki bunun adı da patlayıcı güçtür. Hareketler ilk bakışta birer üst vücut hareketi gibi görünse de, işin büyük bir kısmını kalça ve bacaklar yapar.

Bütün hareketlerde olduğu gibi, olimpik kaldırışlarda da anahtar kelime tekniktir. Bu hareketlere başlamadan önce back squat, front squat, deadlift, upright row ve military press gibi egzersizleri doğru teknikle ve yüksek ağırlıklarla yapabiliyor olmalısınız. Olimpik hareketlere başladığınızda da ilk olarak çok hafif kilolar ile yavaş bir şekilde teknik çalışmalısınız. Olimpik kaldırışları yaparken en önemli şey hızdır, kullanılan ağırlığın miktarı değil. Egzersizleri olabildiğince patlayıcı bir şekilde yapabiliyorsanız ağırlığı arttırın. Aksi takdirde hareket yavaşlayacak ve bambaşka bir egzersiz olacaktır.

Olimpik kaldırışlar gücünüzü arttırmak için çok iyi egzersizler olsa da, bu egzersizleri teknik olarak mükemmeleştirecek zamanınız yoksa yapmayın. Şunu untmayın: Mükemmel bir egzersiz yoktur. Sizin için mükemmel olan veya sizin için mükemmel olmayan egzersiz vardır.

PAYLAŞ
Önceki İçerikKuvvetli mi Güçlü mü?
Sonraki İçerikAntrenmanlara Kreatin Desteği
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.