Önce Canlandırın

Canlandırma metoduyla yeni hareketleri daha kolay öğrenebilirsiniz. Hatta kuvvetinizi arttırabilir ve kaslarınızı geliştirebilirsiniz.

Canlandırma metodu; sporda bir hareketin veya durumun, önceden vücudu hareket ettirmeden beyinde canlandırılmasıdır. Sporcu yapacağı bir hareketi, önce yaptığını düşünür. Hareketin her detayını zihninde canlandırır ve bunu defalarca tekrar eder. Hareketi yapacağı zaman artık harekete yabancı değildir ve daha kolay yapabilecektir. Bu tekniği yarışmada sergileyeceği bir performans için de kullanabilir.

Canlandırmanın nasıl işlediğini detaylarıyla anlayabilmek için, beynin nasıl işlediğini inceleyelim. Beyinde 100 milyar sinir hücresi bulunur. Vücutta gerçekleşen bütün olaylar bu sinirlerin elektriği birbirine iletmesi sonucu oluşur. Her yeni hareket öğrendiğinizde beyinde elektrik akımı farklı bir yol izler ve bu elektrik yolu kaydedilir. Yeni bir hareket öğrenirken, öncesinde zihninizde bu hareketi yaptığınızı hayal ederseniz, beyniniz bu hareketi sanki yapıyormuş gibi bir elektrik yolu oluşturur. Fakat kaslarınız hareketi gerçekleştirmek için uyarılmaz. Hareketi uygulayacağınız zaman, beyninizde o hareketi gerçekleştirmek için gereken elektrik  yolu önceden oluşturulmuş olacaktır. Hareketi daha kolay yaparsınız, hareketi her yaptığınızda bu elektrik yolu pekişir ve hareket giderek mükemmelleşir.

Canlandırma metodunu kullanarak yeni hareketleri daha kolay öğrenebilirsiniz. Bir ağırlığı kaldırmadan önce canlandırma yaparsanız, daha fazla ağırlık kaldırabilirsiniz. Yarışmada sergileyeceğiniz performansı arttırabilirsiniz. Hatta kas gelişimine bile katkıda bulunabilirsiniz.

Canlandırma pek çok performans sporcusunun uyguladığı bir tekniktir. Siz de canlandırma yaparak antrenmanlardan daha fazla fayda elde edebilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikÜçüncü Beyaz
Sonraki İçerikYağları Yakın
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.