Ozan Dilik’ in 4 Haftalık Kazanımları

Geçen sezon İBB basketbol takımının 1. lige yükselmesinde katkı sahibi olan genç guard Ozan Dilik bu yaz atletik güç sistemiyle çalıştı ve büyük gelişme gösterdi.

IMG_3987

Ozan Dilik bize geldiğinde gerçekten çok atletik ve iyi bir sporcuydu. Fakat yağ oranı bir guard için yüksekti ve bu da onun çabuk yorulmasına, maç içinde performansının düşmesine sebep oluyordu. Basketbol çok yüksek patlaycı güç ve dayanıklılık gerektirir. Bu sebepten taşıyacağınız her 1 g fazladan ağırlık performansınızın düşmesine ve oyununuzun bozulmasına sebep olur.

Ozan’ la çalışmaya başlarken ilk hedefimiz yağ oranını düşürmekti. Ayrıca Ozan’ ın patlayıcılığını maç boyunca sürdürebilmesini sağlamaktı. Bu doğrultuda bir beslenme programı ve antrenman programı tasarladık ve bunu her hafta yaptığımız ölçümlerle modifiye ettik.

Antrenmanlarda odaklandığımız en önemli şeylerden biri de; sakatlık önleme çalışmalarıydı. Sadece büyük kaslarını değil; küçük kas gruplarını, tendonları ve bağları kuvvetlendirmek üzerine çalışmalar yaptık.  Çoğu sporcu sadece büyük kas gruplarını çalıştırmaya odaklanır ve sakatlık önleme çalışmalarını ihmal eder. Oysa sakatlandığınızda ne kadar güçlü, ne kadar süratli olduğunuzun bir önemi kalmaz. Biz bu sebepten Ozan’ la hangi kasların daha zayıf hangilerinin güçlü olduğu, dinamik ve statik dengesi, eklem hareketliliği gibi bütün detayları inceledik. Ozan’ın IT bantlarında gerginlik, yoğun maçlarda dizlerinde ağrıya sebep oluyordu. Bu sebepten her antrenman öncesi ve sonrası miyofaskiyal masaj yaptık ve bu gerginlikleri çözdük.

Atletik güç sisteminin önemli bir parçası olan pliometrik çalışmaları da kullandık. Ozan genetik olarak çok zıplayabilen bir sporcuydu. Fakat maçın sonunda bunu sürdüremiyorsanız, zıplama testlerinde ne kadar yukarıya çıktığınızın bir önemi yoktur. Biz Ozan’ ın patlayıcılığını maç boyunca sürdürebilmesini hedefledik ve geliştirdiğimiz antrenman sisteminde de pliyometrik çalışmalara bu şekilde yer verdik.

Bütün bu çalışmalardan sonra basketbol sahasına geçip, bunları onun basketboluna transfer ettik. Ayrıca haftada 1 gün de bütün oyuncularımızla birlikte maçlar yaptık. Böylece kazandığımız bütün atletik özellikleri basketbolla birleştirmiş olduk.

4 haftanın sonunda yaptığımız vücut kompozisyon testlerinde, Ozan 4,5 kg yağ kaybetmiş, 5 kg da kas almıştı. Ayrıca olduğu yerden dikey zıplaması da 5 cm artmıştı.

Aldığımız bütün test sonuçları mükemmel olmasıyla birlikte, şunu da belirtmeliyim ki; bu testler bütün gelişimin göstergesi olamaz. Basketbol çok kompleks bir spordur ve buradaki gelişimleri bir kaç teste sığdıramazsınız. Bütün sporculamızda hedeflediğimiz gibi Ozan’ ı komple bir basketbolcu olarak ele aldık ve bütün gelişimlerini basketbol sahasında gözlemledik.

PAYLAŞ
Önceki İçerikKas Krampları Neden Oluşur?
Sonraki İçerikAtilla S. Türker ile Atletik Güç: Ozan Dilik-Depth Box Jump
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.