Pilates Ama Neden?

Joseph Hubertus Pilates  in sakatlıkları gidermek için bulduğu pilates, bugün çoğu kişi tarafından değişik amaçlarla kullanılıyor. Pilates eğitmenleri bir çok platformda pilates hakkında bir çok vaat veriyorlar. Peki bunların ne kadarı doğru ne kadarı yanlış? Pilates gerçekten bu kadar faydalı mı?

pilates2 ama neden

Vaat 1: Pilates Güçlendirir

Önce güç kavramını açıklığa kavuşturalım. Güç olabildiğince kısa bir zamanda maksimum kuvvet üretmektir. Pilates gibi küçük kas gruplarını hedefleyen ve genel olarak hareketlerin yavaş ve kontrollü olduğu bir sporda güçlenmek imkansızdır. Hiç spor yapmamış biri için kısa bir zaman kuvvet artışı sağlayabilir fakat sonra  kuvvetlenmek için de pilates yetersiz kalacaktır.

Vaat 2: Normalde Çalıştıramadığınız Kasları Çalıştırır

Bu da yanlış bir vaat. Vücudumuzda normalde çalıştıramadığımız hiçbir kas yoktur. Vücudumuzda ki bütün kaslar birbiriyle bağlantılı olarak çalışır. Buna paralel olarak gelişen bir mit de ağırlık antrenmanında çalıştıramadığınız kas gruplarını devreye sokmasıdır. Kas katılım prensibine göre ne kadar çok ağırlık kaldırırsanız, o kadar çok kas lifini devreye sokarsınız. Ağırlık antrenmanları pilatese oranla daha çok kas grubunu devreye sokacaktır.

Vaat 3: Pilates Esneklik Kazandırır

Pilatesin esneklik kazandırdığı doğrudur. Vücuda dinamik ve statik esnekliği aynı anda uygulatarak esnekliği geliştirir. Eklem hareket açısını arttırır.

Vaat 4: Pilates Duruşu Düzeltir

Pilatesin duruş bozukluklarını düzeltebileceği doğrudur. Pilates doğru duruşu öğretir ve bu yönde alışkanlık kazandırır. Pilates kasları kuvvetlendirerek değil vücuda doğru durmayı öğreterek bunu başarır. Çoğu kişi zayıf kasların duruş bozukluklarına neden olduğunu ve bu kasların kuvvetlendirilerek duruşun düzeltilebileceğini düşünmesine rağmen, iş bununla sınırlı değildir. Kaslarınız ne kadar kuvvetli olursa olsun, günlük hayatınızda doğru duruşa dikkat etmiyorsanız duruşunuzu düzeltemezsiniz. Pilates bu yönde kişiye farkındalık kazandırarak duruşu düzeltecektir.

Vaat 5: Pilates Uzun İnce Kas Yapar

Ağırlık antrenmanının şişirip kısa kas yaptığı, pilatesin ise uzun ince kas yaptığı söyleniyor. Bu söylemin de bilimle uzaktan yakından ilişkisi yoktur. Kısa kas, uzun kas diye bir şey yoktur. Genetik olarak her kasın belli bir boyu vardır ve bunu ne uzatabilirsiniz ne de kısaltabilirsiniz. Ağırlık antrenmanın çok şişirdiği söylemi de yanlıştır. Kas kazanmak oldukça zor bir şeydir ve şiş görüntü diye tabir edilen şey mümkün değildir. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi için ağırlık antrenmanı hakkında 5 yanlış inanış adlı yazımı okumanızı öneririm.

Vaat 6: Pilates İnceltir

Pilatesin yağ kaybettirip incelme sağladığı da maalesef yanlıştır. Yağ kaybetmek için kalori tüketiminin artması gerekmektedir. Pilates yeterli miktarda kalori harcatmaz. Yağ kaybı için metabolizmayı hızlandıracak ağırlık antrenmanları ve kardiyo antrenmanları daha doğru tercihler olacaktır.

Karar

Pilatesin esnekliği arttırma, duruş bozukluklarını düzeltmeye yardımcı olma ve merkez bölgenin stabilizasyonu gibi birçok faydası vardır. Fakat sadece pilates yapmak yeterli değildir. Mutlaka ağırlık antrenmanları ve kardiyo antrenmanları yapmalı ve gerek görülüyorsa pilatesle desteklenmelidir. Her antrenman metodunun farklı bir amacı vardır. Hiçbir antrenman metodu her şeyi aynı anda başaramaz..

PAYLAŞ
Önceki İçerikGerçekten Fonksiyonel mi?
Sonraki İçerikKabartma Tozuyla Dayanıklılık
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.