Protein Tozu Zararlı mı?

protein tozu zararlı mı

Protein tozları son yılların en meşhur besin takviyelerinden birisi. Hakkında en çok konuşulan, en çok soru sorulan, kafa karıştıran aynı zamanda her geçen gün çekiciliği artan ve geniş kitlelere ulaşan bir ürün.Protein tozları son yılların en meşhur besin takviyelerinden birisi. Hakkında en çok konuşulan, en çok soru sorulan, iyimi kötümü? faydalı mı zararlı mı? Kafa karıştıran aynı zamanda her geçen gün çekiciliği artan ve geniş kitlelere ulaşan bir ürün.

Spor yapan bireylerin protein ihtiyaçlarını tam olarak karşılamaları bir zorunluluktur karşılanmadığı taktirde kas yıkımından kaçınılamayacağı da  karşı konulmaz bir gerçektir. Eğer yeterince protein tüketemiyorsanız, protein tozları yardımcınız olabilir.

Marketlerde satılan kola, cips, şarküteri gibi bir çok ürünün zehir kadar zararlı olduğu bilinmesine rağmen, satılması içinde medya kuruluşlarında çılgınca reklamları yapıldığı için, maalesef susuluyor. Üstelik protein tozu deyince uyuşturucu muamelesi yapan çoğu doktor da bu marketlerde satılan zehirleri gönül rahatlığıyla tüketiyor ve hatta çocuklarına alıyorlar. Bu sebepten bazı doktorların veya medyanın protein tozları çok zararlı diye veryansın etmeleri de bana çok çelişkili gelmektedir. Büyük üreticiler bu zehirli ürünlerin satışı  için büyük miktarlarda reklam paraları harcayarak bu ürünlerin satışını mübah hale getirmektedirler!

Protein tozlarının steroidlerle karıştırılarak  çok zararlı diye günah keçisi yapılmasını abartılı buluyorum. Şunu da itiraf etmeliyim ki; dergi reklamlarında yaratık adamların yanında sunulan bu ürünlerin, bu adamların geldiği noktayla bir ilişkileri yoktur. Onun için bu ürünleri kullanırken sakın beklentileriniz mucize boyutunda olmasın.

Eğer ihtiyacınız olan proteini gıdalardan karşılayabiliyorsanız, kullanmak zorunda değilsiniz. Aksi takdirde protein tozları kaliteli bir şekilde üretildiği ve fazla tüketilmediği sürece kullanılabilir.

Fakat şunu da belirtmeliyim ki 100′ lerce protein tozu ürünü olmasına rağmen; gerçek, kaliteli protein tozu yok denecek kadar az. Çoğu protein tozunda yapay tatlandırıcılar, toksik maddeler, şeker, koruyucular, topaklanma önleyiciler gibi birçok kimyasal var. Bu sebepten ben tercihimi saf aminoasitlerden yana kullanıyorum. Sporcularımın ihtiyaçları doğrultusunda hangi aminoasitten, kaç gram alması gerekiyorsa hesaplıyor ve bu doğrultuda yönlendiriyorum.

Okuyun: Kaliteli Protein Nasıl Seçilir?

PAYLAŞ
Önceki İçerikKaslanmaya Engel Olan Hatalar
Sonraki İçerikGüçlü ve Dayanıklı
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.