Radyasyon: Elektromanyetik Tehlike

radyasyon

Acaba elektromanyetik kirliliğin yeteri kadar farkında mıyız ?

Elektrikle çalışan bütün her şey elektromanyetik alan oluşturarak,  yaşam alanlarımızın  tehlikeli bir şekilde kirlenmesine yol açıyorlar. Televizyonlar, mikrodalga fırınlar, ısıtıcılar, bilgisayarlar, saç kurutma makinesi, ütü, cep telefonları ve diğer bütün elektrikli aletler elektromanyetik dalga yayarak bir kirlilik oluşturuyorlar,fakat bunlar gözle görülmediği için insanlar elektromanyetik kirliliğin ne kadar vahim olduğunu yeterince anlamıyorlar. Ayrıca bu konularla ilgili ayrıntılı açıklamalar  medyada yeterince yer bulmadığından, insanlar  da detaylı bilgilerden uzak kalıyorlar.

Biz ne kadar gözümüzle göremesek  de; insanlar da dahil her şey aslında enerjiden oluşuyor. Hepimiz belli bir dalga yayıyoruz. Diğer bir deyişle hepimiz elektromanyetik bir alana sahibiz. Bu elektromanyetik alanlarımız ise her geçen gün artan teknolojik ürünlerin elektromanyetik alanlarıyla baskılanıyor ve bozuluyor. Bunun sonucu olarak da fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak hasar görüyoruz. İnsan bedeninin enerji akışı bozulduğunda, başta kanser olmak üzere bir çok hastalığa yakalanıyor. Ayrıca bozuk duygusal durumlarımızın çoğunun sebebi de her geçen gün artan elektromanyetik tehlike.

Evlerdeki en büyük tehlikelerin başında tasarruflu ve floresan lambalar gelmektedir. Bu lambaların cıva oranı yüksek olduğundan, cıva buharı ve elektromanyetik radyasyon yayarak insan sağlığına ciddi zararlar vermektedirler. Ayrıca insan gözünün algılamadığı ve saniyede 100 kez tekrarlanan ışık titreşimlerinin yol açtığı göz bozuklukları, baş ağrısı ve konsantrasyon eksikliğine de neden olmaktadırlar.AB ülkelerinde bu lambaların zararları üzerine ciddi araştırmalar yapılmaktadır. Ben bu sebepten dükkan dükkan gezip eski tip ampuller alıyor ve biriktiriyorum.

Mikrodalga fırınlar tehlikenin yüksek olduğu diğer bir araçtır. Mikrodalga fırınlar magnetron bir tüple çalışırlar. Bu fırınlar çalışma sırasında yüksek oranda mikrodalga radyasyonu üretirler ve bu radyasyon yiyeceklerdeki moleküllerle etkileşim yaparak, onlara zarar  verirler.  Yani bu yiyecekler aşırı derecede toksit forma bürünürler. Mikrodalga fırınlar,  zararlarından ötürü 1976 yılında Rusya’ da devlet tarafından kullanımı yasaklanmıştır. Doğal besin bulmanın zorlaştığı günlerde bir de yiyeceklerimizi radyasyonlamak ve onların yapısını bozmak ne kadar mantıklı?

Annelerin bebek odalarında kullandıkları alarmlar radyo frekanslı  enerji, yani radyasyon yayarak çalışırlar. Bu radyasyona maruz kalan bebekler zarar görürler.

Ayrıca kış aylarında evlerde ve iş yerlerinde kullanılan ısıtıcılarda radyasyon yayan tehlikeli araçlardandır. Bunlar uzun süreli  kullanıldığından tehlikesi de bir o kadar fazlalaşır. Maruz kaldığımız radyasyon söz konusu olduğunda, cep telefonu başı çeken cihazdır.

Cep telefonu yaydığı radyasyon ve kullanım şekli bakımından son derece sakıncalıdır. Başa direk yapışık olarak ve uzun süreli kullanıldığından  vücut savunmasız kalır  ve kendini koruyamaz hale gelir. Detaylı bilgi için okuyun: Cep Telefonunun Ürkütücü Zararları

Evlerin hemen yanına kurulan baz istasyonları yine tehlikenin büyük olduğu durumların başında gelmektedir. Aynı zamanda ev yakınlarındaki trafolar da tehlike saçıyor. Ev alırken bu durumları göz önünde bulundurmalı ve yetkililerden bu durumu düzeltmeleri için taleplerde bulunmak gerekir. Residence sevenlere ise kötü haber: Residence’ lar tamamen radyasyon yumağıyla kaplıdır.

Radyasyonun  zararları konusunda bilgilerimizi ve duyarlılığımızı artırarak, korunmanın yollarını öğrenmeli ve daha fazlasını talep etmeliyiz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikCepTelefonlarının Ürkütücü Zararları
Sonraki İçerikRadyasyondan Korunma Yolları
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.