Reaksiyonunuzu Geliştirin

Sporda çoğu hareket saniyenin 20 de 1 i kadar bir sürede gerçekleşir. Sporda bir an konsantrasyonunuzu  kaybetmeniz, gözünüzü bir an kapatmanız yenilmenize sebep olabilir.

reaksiyon antrenmanı

Reaksiyon bir uyarana karşı verilen tepkidir. Reaksiyon sürenizin kısa olması sporda ki en önemli şeylerden biridir. Bir sporcuyu üstün kılan en önemli özelliklerden biri, anlık gelişen durumlara uyum sağlayabilmesi, düşünceyi çok hızlı bir şekilde  eyleme dönüştürebilmesidir.

Bir tenisçi tam ters köşeye gelen bir topu fark edip, hızla topa koşup onu karşılamalıdır. Basketbolda bir savunma oyuncusu, rakibinin ani bir atağını durdurmalıdır. Bir boksör karşıdan aniden gelen ani bir yumruğu savunabilmelidir. Aksi taktirde kaybederler. Buradaki kaybetme ve kazanma döngüsünü belirleyecek olan bu sporcuların reaksiyon süreleridir.

Reaksiyon süresi beyin ile kaslar arasında gerçekleşen çok  karmaşık bir mekanizmadır. Basitçe beyin gerçekleşen uyarıyı algılar, sinir sistemi vasıtasıyla kasları uyarır ve harekete geçirir. Bu uyarı bir ses , görüntü , temas veya bunların farklı kombinasyonları şeklinde olabilir. Bu uyarının çeşidi her spor için değişiklik gösterir. Bu uyarı voleybol gibi bir sporda görsel , atletizmde işitsel, bir dövüş sporunda ise temassal uyarı baskın olabilir. Tabi çoğu spor sadece bir uyarıyı değil, iç içe geçmiş daha karmaşık uyarıları kullanır. Reaksiyon antrenmanlarında seçilecek drillin spora özgü olması gerektiği kadar verilecek uyarının da spora özgü olması gerekir.

Reaksiyon antrenmanlarında drillin ve  antrenmanın süresini kısa tutmalısınız. Eğer yorulur ve vücudunuzda ki laktik asid seviyesi artarsa, reaksiyon hızınız düşer ki bu da antrenmanın amacı dışına çıkmanıza sebep olur. Setler arasında da toparlanmanıza imkan verecek kadar dinlenin.

Reaksiyon antrenmanları çeviklik antrenmanları gibidir fakat burada gidilecek yer veya harekete başlangıç bir uyarana tepki olarak gerçekleşir. Başlangıçta nereye gideceğinizi veya ne zaman başlayacağınızı bilmezsiniz. Antrenör/ partner size gideceğiniz noktayı belirtir veya harekete komutla başlarsınız. y_drill

Aşağıda benim sık sık kullandığım 1 driili paylaşıyorum. Siz de aşağıdaki drilli uygulayabilir ve reaksiyonunuzu geliştirebilirsiniz.

Y Drill

A kukasının gerisinde durun antrenörünüzün (veya partnerinizin) konutuyla çıkış yapın ve hızla B kukasına doğru koşun.

Siz B kukasına vardığınızda antrenörünüz C veya D  kukasını gösterecek.

Zaman kaybetmeden antrenörünüzün belirttiği kukaya yönelin ve maksimum hızla koşun.

Bu drilli siz de kendi sporunuza uygun uyaranlarla uygulayabilirsiniz. Antrenörünüz/ partneriniz kukaları gösterebilir, seslenebilir veya hem seslenip hem gösterebilir. Eğer maksimum süratle koşar ve sürelerinizi kısaltmaya çalışıyorsanız, reaksiyon sürenizin önemli ölçüde geliştiğini fark edeceksiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikTiroidinizi Hızlandırın
Sonraki İçerikDaha Büyük Kollar İçin 5 Tüyo
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.