Sağlıksız “Sağlıklı Yiyecekler” 3

sağlıksız

Sağlıksız oldukları halde sağlıklı oldukları söylenen yiyecekler serisinin 3.sünü sizlerle paylaşıyoruz.

1-Yoğurt

Yoğurdun çok değerli bir besin olduğunu bilen ve yoğurdun besin değerlerinden gerçekten faydalanmak isteyen bir insan olduğumdan, evde yoğurdumu kendim mayalıyorum. Bunun için doğal yoğurdun nasıl bir tadı, kokusu ve dokusu olduğunu çok iyi biliyorum. Marketlerde yoğurt diye satılan ürünlerin ise tadı, kokusu ve dokusunun kesinlikle gerçek yoğurda hiç benzemediğinin farkındayım. Bu yoğurtlar sulanmıyor, ekşimiyor ve bozulmuyor. Peki neden? İçlerine domuz jelatini, süt tozu ve margarin konuluyor. Yoğurdun ekşimesi içindeki faydalı bakterilerin yaşadığını gösterir, eğer ekşimiyorsa içinde faydalı bakteriler yok demektir. Yoğurt yaşayan canlı bir organizmadır. Eğer bu organizma öldürülmüş ise elde edilen ürünün doğal ve sağlıklı olduğunu söyleyemeyiz. Ayrıca; yoğurtların satılmak üzere paketlendiği plastik kapların sağlıksız olduğu, zararları ve kanserojen etkileri de bilinmektedir.

2-Tereyağı

Doğal tereyağı son derece faydalı yağlardan ve temel besin unsurlarından birisidir ve mutlaka tüketilmesi sağlık açısından bir zorunluluktur. Fakat piyasada satılan tereyağı zannettiğiniz bir çok ürün maalesef doğal tereyağı değildir. Piyasada satılan bir çok üründe olduğu gibi bu üründe de bir çok hile söz konusudur. Bu hileler arasında; margarine tereyağı asidi ve aroması katmak,  tereyağlarına nişasta ve patates katmak ve küflenmiş tereyağlarını eritip yeniden ürün yapmak da vardır. Sağlıklı diye aldığınız bu ürünlerin sağlığınızı bozabileceğini unutmayın. Bu nedenle tereyağı alırken çok ama çok dikkatli olup, güvenilir ve tanıdık dükkanlardan almaya özen gösterin.

3- Peynir

Peynir ülkemizde çok tüketilen sağlık açısından önemli  besin unsurlarını içinde barındıran, çok önemli ve  lezzetli bir yiyecektir. Sağlıklı olması için; hormonlu olmayan sütlerin kaynatılarak, doğal mayayla, 4,5 ay mayalanma süresini bekleterek üretmek gerekir. Günümüzde çoğu  peynir üreticileri bu koşulların dışında, başka yöntemlerle peynir üretimi yapıyorlar. Doğal olmayan süt ve kimyasal mayalar kullanılıyor, bekleme süresi kısa tutuluyor, süt kaynatılmıyor. Kaynamayan sütten yapılan peynirin brusella hastalığına neden olduğu biliniyor. Doğru koşullarla üretilmeyen peynirin, sağlıklı olduğunu ve gerçek anlamda  besin değerlerinin olduğunu söyleyemeyiz. Bunun için peynir alırken de, tereyağında olduğu gibi çok dikkatli olmanız gerekiyor.

PAYLAŞ
Önceki İçerikSıcak mı Soğuk mu?
Sonraki İçerikProbiyotikler
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.