Sağlıksız “Sağlıklı Yiyecekler” 2

kornflakes

 

Sağlıksız oldukları halde sağlıklı oldukları belirtilen yiyecekler serisine devam ediyoruz.

1-Kutu Meyve Suları

Doğal ortamdaki yiyecekler bir müddet kendini koruyor, sonrada ekşiyip küfleniyor.  Herkesin  evinde yaşayarak öğrendiği bir gerçek bu öyle değil mi? Evinizde hazırladığınız meyve suları kaç saat dayanabiliyor bunu da hepiniz biliyorsunuz. Peki kutu meyve suları niçin raflarda 1 yıl dayanabiliyor. Çünkü kutulama işlemleri yapılırken yüksek ışıl işlemlerle tabi tutuluyor ve meyvelerin bütün enzimleri, faydalı bakterileri, posası  tahrip oluyor. Böylece içinde yaşayan faydalı mikroorganizmalar yok edildiğindan bozulmuyor. O zaman kutu meyve sularına faydalı ve doğal demek ne kadar doğru?

2- Cornflakesler

Son yıllarda tahıllardan yapılan kahvaltılık gevreklerin tüketimi hızla yaygınlaştı. Fakat belirtmek isterim ki kahvaltıdan alacağınız besin değerleri maksimum seviyede olmalıdır. Kahvatının öğünlerin kralı olduğundan Kahvaltı yazımda bahsetmiştim. Hiç bir şekilde ihmal edilmemesi gerekir. Kaldı ki hiç bir besin değeri olmadığı ve yüksek oranda toksit etkiye sahip olan gevrekleri, kahvaltıya tercih etmeniz gerçekten son derece sağlıksız ve bilinçsiz bir seçim olacaktır. Gevrekleri toksit hale getiren onların yapılış aşamasındaki işlemlerdir. Bu işlemler tahıllardaki amino asitlerin doğal yapısını bozarak toksit hale getirirler. Doğal yapısı bozulan gıdaların besin değerlerini koruduğunu düşünemeyiz öyle değil mi? Ayrıca çoğu kahvaltılık gevreğin GDO’lu mısırlardan elde edildiği biliniyor. Bununla birlikte bu ürünlerin lezzetli olması için yüksek oranda tatlandırıcı katılıyor.

3-Light Ürünler

Gıdaların içeriğindeki besin değerleri, sadece doğal halleri bozulmadığı zaman bizim için faydalı olan unsurları içeriğinde barındırırlar. Kilo kontrolünde yağlar kesinlikle haksızlığa uğramış çok değerli besin ögeleridir. Kilo almanızın nedeni yağlar değil, kesinlikle şekerdir. Hayvansal yağlar sağlık acısından hayati önem taşırlar ve içeriğinde CLA ( konjuge linoleik asit ) bulundururlar ki buda vücutta biriken yağların yakımına yardımcı olur. Siz kilo vereceğinizi zannederek light ürünler tüketirsiniz fakat light ürünler hazırlanma  işlemleri sırasında doğal yapısı bozulduğu için toksit hale gelir ayrıca  yağ yakmanıza yardımcı olacak değerlerini de kaybederler. Bununla birlikte diyet olarak adlandırılan bisküvi, kola gibi ürünlerde de şeker yerine tatlandırıcı kullanılmaktadır. Tatlandırıcıların zararlarını ve kilo alımına sebep olduğunu “Kalorisiz Tatlandırıcılar” adlı yazımda detaylarıyla anlatmıştım.

PAYLAŞ
Önceki İçerikSon 50 yıl Ve Şişmanlık
Sonraki İçerikAğırlık Salonunda Sürat Kazanın
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.