Sağlıksız “Sağlıklı Yiyecekler”

uht süt

Son derece sağlıksız olduğu halde,  sağlıklıymış gibi gösterilen ve hatta  gönül rahatlığıyla tüketmeniz için teşvik edilen ürünler var.

1- Margarinler:

Margarinler yani hidrojenize yağlar;  kimyasal işlemlerle bitkilerin doğal hücre yapısını bozarak,  sentetik  katı yağ elde edilmesinden başka bir şey değildir.  Doğal katı yağlara zararlı dedikten sonra,  yerine sentetik  olanlarını üretip bunlar daha faydalı demek son derece  mantıksız değil mi?  Doğal hayvansal  katı yağların vücudumuzda önemli görevleri olduğunu unutmayın ve onlardan korkmayın. Asıl problem yaratabilecek yağlar  hidrojenize yağlardır.

2-UHT Süt:

Yüksek ısıl ( UHT) işlemler,  sütte bulunan ve önemli görevleri olan amino asitleri ( lizin ve tirozin) vitaminleri,  faydalı bakterileri (probiyotikler) öldürüyor yani sütte ki bütün değerli unsurlar yok  ediyor.  Niçin? Süt daha dayanıklı olsun, raf ömrü uzasın diye. Oysa ki doğada ki her şey kendini korumaya programlıdır. Sütün içinde bulunan ve bizim için de mucize olan sağlıklı bakteriler, zararlı bakterilerle savaşarak yok eder. Bu şu demektir ki: Eskiden bizim aldığımız güğüm sütleri bakteriyel değil, mucizeydi. UHT süte yapılan işlemler, faydalı ne varsa götürüyor. Yerine zarar getiriyor.

3- Meyveli Yoğurt:

Normal yoğurtların 100 g’ da  3-4 g doğal süt şekeri bulunurken,  meyveli yoğurtlara sonradan ilave edilen şekerlerle  bu oran 17-18 g’ a çıkarılmaktadır.  Bu çok yüksek bir şeker oranı değil mi? Şeker  bağımlılığından  kurtulmak ve zararlarından korunmak gerekirken, bu kadar yüksek oranda  şeker yükleyen bir üründen fayda  beklemek  mümkün mü? Detaylı bilgi için okuyun: Yoğurt Değil ama Ne?

4-Tatlandırıcılar:

Tatlandırıcılar kilo kontrolü veya diyabet için ısrarla  tavsiye ediliyor fakat madalyonun  diğer yüzü hiçte iç açıcı değil.  Tatlandırıcılar kilo verdirmek bir yana dursun  kilo aldırıyorlar.  Tatlandırıcılardan medet ummayı bir yana bırakıp, kilo vermek için daha sağlıklı ve doğru yolları öğrenin. Detaylı bilgi için okuyun:  Kalorisiz Tatlanırıcılar

PAYLAŞ
Önceki İçerikBel Ağrısından Kurtulun
Sonraki İçerikKoşmak Kalbe Zararlı mı?
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.