Sakatlıklardan Mental Dönüş

mental sakat

Konu sakatlıktan dönüş olunca, hemen herkes fiziksel bir hazırlık süreci olduğunu düşünür. Evet çok iyi bir fiziksel hazırlık süreci gerekir. Fakat çoğunlukla atlanan ve hatta fiziksel hazırlıktan daha önemli bir şey var. Mental hazırlık.

Evet çok daha önemlisi. Çünkü sakatlığın zihinde yarattığı travmalar o kadar büyük ki, sporcu döndükten performansını etkiliyor. Hatta sakatlıktan sonra iyileşmeyi geciktiriyor. Sakatlanan kişi zihninde o bölgeyle ilgili blokaj oluşturuyor ve bu sakatlığın iyileşmesini geciktiriyor, hatta önlüyor.

Çoğu sakatlığın zihin kaynaklı olduğunu ve zihinsel duyguların bedende nasıl etkileşimleri olduğunu Mental Sakatlıklar yazımda detaylarıyla anlatmıştım.  Sakatlıklardan dönüşte de zihinin önemi büyük. Çünkü iyileşmeyi, yenilenmeyi beyin hızlandırıyor ya da yavaşlatıyor. İnsan hücreleri daima kendini yenilemeye yönelik tasarlanmış fakat beyin sakatlıkla ilgili negatif duyguları saklıyorsa yenilenme yavaşlıyor. Eğer sakatlıkla ilgili negatif kayıtlar temizlenmişse, iyileşmeye olan inanç koşulsuz yüksekse hücrelerin yenilenmesi adeta beyin tarafından hızlandırılıyor.

Herhangi bir sakatlıktan kurtulmak için gelen sporcularda genellikle benim yanılsamalı acı adını verdiğim bir durum gözlemliyorum. Sakatlığı olan birey, o bölgede genellikle bir acı hissediyor. Bu acının genellikle beyninde yarattığı bir acı olduğunu biliyorum. O bölgedeki problemden, o kadar korkuyor ki beyin acı oluşturuyor. Fiziksel olarak tamamen iyileşme olduktan sonra bile, çoğunlukla acının devam ettiğini gözlemliyorum. İşte bu sebepten beyindeki bu sakatlık ve acı kayıtlarını silmemiz gerekiyor.

Bunu sporcularıma söylediğimde de verdikleri yanıt: “Hayır , gerçekten acıyor. Gerçekten fiziksel acı” oluyor. Eğer sizin de bir sakatlığınız varsa, siz de böyle düşünüyor olabilirsiniz. Benim onlara söylediğim şeyi şu an size de söylüyorum.  Sokakta temiz bir köpeği sevdiğinizi düşünün. Sonra arkadaşınız da hiç böyle bir şey olmamasına rağmen, o köpeğin pire yuvası olduğunu söylediğini düşünün. Çoğunuz yaşamışsınızdır. Gerçekten bir kaşınma başlar. Evet gerçekten! Ortada hiçbir sebep olmamasına rağmen gerçekten kaşınırsınız. Yaşadığınız kaşınma gerçektir. Evet çoğu acı ve ağrıda böyledir. Acıyı oluşturan da, hisseden de beyindir.

Ben bu sebepten fiziksel olarak iyi konuma geldikçe küçük acıları önemsememelerini isterim ve bu kaydı silmelerine yardımcı olurum. Ayrıca sakatlıktan dönüş sürecinde sakat kelimesini kesinlikle kullanmam ve kullandırmam. Çoğunlukla insanlar sakatlığı olan bölgeyi, sakat olarak nitelendirir. Siz o uzuvu sakat olarak nitelendirirseniz, sakat olmaya devam edecektir.

Sakatlık dönüşü fiziksel hazırlık, kadar hatta daha önemlisi mental bir hazırlık da gerekir. Ancak bu şekilde eskisi kadar hatta eskisinden daha iyi bir şekilde spora dönebilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikİnterval Antrenman Mı Sürekli Antrenman Mı?
Sonraki İçerikGözlerimiz Yaşlanıyor Mu?
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.