Şeker Ataklarına Son

yağ yakımı besin

Şeker ataklarıyla başınız belada olabilir. Bu konuda aldığım şikayetlerden dolayı konunun ne kadar vahim noktalarda olduğunu biliyorum. Aşağıdaki 5 yiyecek şeker ataklarına son verecektir.

Şeker  tüketildiğinde kan şekeri ani bir şekilde yükselir ve kendinizi iyi hissedersiniz. Sonra kan şekeri tekrar düşer ve tekrar tekrar şeker tüketirsiniz. Bu şekilde süregelen şeker atakları vücudunuzda yağ depolanmasına neden olur.  İnsanlar bilinçli yada bilinçsiz olarak bu kısır döngüyü sürekli devam ettirir ve hoşnut olmadıkları kilolarıyla savaşıp dururlar. Size yardımcı olacak yiyecekleri alışveriş listelerinden eksik etmezseniz ihtiyaç hissettiğinizde elinizin altında olacaklardır.

 

Avokado

Sağlıklı yağlar, protein, vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Sağlıklı yağlar ve protein  çabuk acıkmaya engel olurken, içesinde bulunan B vitamini ve folik asit de stresi önleyerek yeme ataklarına engel olur. Salatalarınıza ilave ederek ondan rahatlıkla faydalanabilirsiniz.

Patates

Bol miktarda C ve B vitamini potasyum, bakır, demir, fosfor, kalsiyum ve protein içerir. Vücuda  enerji vererek yorgunluk hissini yok ederken içindeki B vitamini strese engel olur. İçindeki protein ve lifler çabuk acıkmaya engel olacağından şeker atağına engel olacaktır. Yalnız içindeki mineralleri ve lifleri koruyabilmek için patatesi fırınlayarak yada haşlanmış olarak yemenizi öneririm.

Badem

Protein ve bol miktarda  lif  kaynağı olan badem E vitamini ve kromium içerir. Protein ve lif kalıcı tokluk hissini artırırken şeker ataklarına engel olacaktır. Bu arada kromiyum fazla insülin üretimine engel olan önemli bir mineraldir. Kromiyum eksik alındığında ruh halinde ve enerji seviyesinde dalgalanmalar yaratarak fazla yeme duygusu yaratır.  Gün içerisinde bir avuç bademi ihmal etmeyin.

Keten Tohumu

Omega-3 ve lif bakımından zengin olan keten tohumu kan şekerini, kolesterol ve sindirimi düzenleyerek kalıcı tokluk hissini güçlendirir. Salatalara ve çorbalara bir  yemek kaşığı ilave ederek tüketebilirsiniz.

Yumurta

İçerisindeki sağlıklı yağlar ve güçlü protein sayesinde tok tutar. İçerisindeki B12 B2 vitaminleri stresi önleyeceğinden yiyeceklere stresle yaklaşmak zorunda kalmazsınız. Ayrıca bünyesindeki çinko da şeker ataklarını önleyen minerallerden biridir. kahvaltılardan eksik etmeyelim.

PAYLAŞ
Önceki İçerikZıplamadan Önce
Sonraki İçerikKabuğun İçindeki Hazine
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.