Seks Sportif Performansı Etkiler Mi?

Spordan önceki gece seks yapmanın sportif performansı düşürdüğü çok yaygın bir inanış. Peki bu gerçek mi? Gerçekten seks sportif performansı düşürür mü? Gerçekleri öğrenmek için bilime başvurmak yeterli..

seks performansı etkiler miUzun zamandır süregelen bir inanış: Müsabakadan önce seks yapmak performansı düşürür. Çoğu antrenörün müsabaka  öncelerinde sporcuya seksi yasakladıklarını biliyorum. Hatta bazı antrenörlerin sporcuları kampa alma nedeni de bu. Çoğu sporcu da gerçekliğine inanıyor veya tereddüt edip kendilerini riske atmak istemiyorlar. Çoğu spor filminde de değinilen bu inanış geçek mi?

Testosteron vücutta anabolik işlemlerden sorumlu çok önemli bir hormondur. Testosteron kas gelişimini, vücudun yenilenmesini ve güç üretilmesini sağlar. Testosteron genelde seks hormonu olarak bilinmesine rağmen, testosteronun seks üzerine etkili olabilmesi için bir enzimle bağlanıp dihidrotestosteron olması gerekir. Seks yapmanın serbest testosteronu düşürdüğü düşünülmesine rağmen, bilimsel araştırmalar bunun sadece yanlış bir inanıştan ibaret olduğunu gösteriyor. 

Seksin çok enerji harcatarak, yorgun düşürdüğü de yanlıştır. Seks sadece 200-300 kalori harcatır ki bu da rahatlıkla alınıp karşılanabilecek bir kaloridir. Özellikle profesyonel sporcular için bu kalori  çok düşük bir kaloridir. 

Seksin sportif performans üzerine etkilerini araştıran bir araştırmada, sporcunun kardiovasküler dayanıklılığını, gücünü ve kuvvetini seks yapmadan ve yaptıktan sonra test etmişler. Şaşırtıcı bir şekilde seks kardiovasküler dayanıklılığı hiç etkilemezken, gücü ve kuvveti de arttırdığı gözlenmiştir. Ayrıca düşünülenin aksine, seksin kanda ki serbest testosteronu arttırdığı bulunmuştur.

Bir araştırmada da kadınlarda seksin bazı hormonların salgılanmasını arttırarak sportif performansa olumlu etkileri olduğu bulunmuştur.

Peki Spor Seks Performansını Etkiler mi?

Antrenmanına (özellikle ağırlık antrenmanı) cevap olarak serbest testosteronun arttığından “Ağırlık antrenmanı yağ yakarmı?” yazımda bahsetmiştim. Antrenman sonrası testosteron artış göstermesiyle birlikte, düzenli antrenman yapıldığında günlük testosteron salgısı yükseliş gösterir  ki bu da seks performansına olumlu yansır. Ayrıca kan dolaşımının artması ve damar tıkanıklıklarının önlenmesi nedeniyle de ereksiyon problemlerinin önüne geçer. Düzenli olarak spor yapmak seks performansınızı arttıracaktır.

Seksin spora tek olumsuz etkisi geceden uykusuz kalmanız olabilir. Eğer uykunuzdan feragat etmeyecekseniz, seksin dayanıklılığınıza, kaldırdığınız ağırlıklara veya müsabakada ki performansına hiçbir negatif etkisi olmayacaktır.

PAYLAŞ
Önceki İçerikBütün Egzersizlerin Kralı
Sonraki İçerikBcaa Mucize mi?
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.