Serbest Ağırlık mı, Makine mi?

Seated-Dumbbell-Press-exercise

 

Serbest ağırlık mı daha etkili yoksa makine mi? Spor yapanların en sık sorduğu sorulardan biridir. Peki gerçekten biri diğerine göre daha mı iyi? İyiyse hangisi?

Makinelerde ağırlık belli bir düzenek içinde ilerler ve tamamen dengelidir. Serbest ağırlıklarda ise adından da anlaşılacağı gibi ağırlık tamamen serbest bir düzlemde hareket eder ve dengeyi sağlamak da size düşer. Makinede sadece bir düzlemde kuvvet uygularken, serbest ağırlıkta bütün düzlemlerde  kontrol sağlamak gerekir. Örneğin chest press makinesinde sadece ileri doğru iterken, bench press egzersizinde hem yukarı doğru iterken, barın öne, arkaya, sağa ve sola gitmemesi için de efor harcamak gerekir.

Konu sportif performans ise tartışmasız serbest ağırlık daha etkilidir. Serbest ağırlıklar daha spora özgü kuvvet artışı sağlar. Sporda belli  bir makara düzeneği veya ray yoktur. Her şeyi serbest bir düzlemde ve serbest ağırlıklarla gerçekleştirirsiniz. Chest press egzersizi bu kasları çalıştırıyor olabilir fakat bu kaslara fonksiyonel bir kuvvet sağlamaz. Ayrıca makinelerde ki egzersizler bağ dokuların da ( fasya) aktivasyonunu düşürür.

İnsan anatomisine uygun antrenman hangisidir diye soracak olursanız, tabi ki tercihinizi serbest ağırlıklardan yana kullanmalısınız. Anatomik olarak baktığınızda, biz serbest ağırlıkları itmeye, çekmeye, kendi vücudumuzu hareket ettirmeye yönelik tasarlandık.

Kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız, bu konuda farklı görüşler olmasına rağmen benim görüşüme ve tecrübelerime göre yine serbest ağırlık daha etkili diyebilirim. Fakat amaç sadece kasın büyümesini sağlamaksa makinelerden de faydalanabilinir. Fakat buda makineden makineye gezmek demek değil. Programın içinde makinelere de yer verilebilir.

Ayrıca serbest ağırlıklar, anabolik hormonların salgılanışını da arttır. Bütün bunlarda daha fazla kuvvet artışı ve daha fazla kas gelişimi demektir. Bununla birlikte hormon artışına ve daha fazla efor harcanmasına bağlı olarak da makineye oranla, daha fazla yağ yakımını sağlayacaktır. Detaylı bilgi için okuyun: Ağırlık antrenmanı yağ yakar mı?

PAYLAŞ
Önceki İçerikGlutaminle Daha Fit
Sonraki İçerikMikro Besinlere Dikkat
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.