Sıcak mı Soğuk mu?

Sakatlık tedavisinde sıcak ve soğuğun doğru kullanımı iyileşmenizi hızlandırırken, yanlış kullanımı ise dönüşünüzü geciktirebilir.

buzmu sıcak mı

Sakatlık tedavisinde soğuk ve sıcak kullanımının doku yenilenmesi ve iyileşme sürecini hızlandırması açısından çok önemi vardır. Fakat önemli olan soğuk ve sıcağın zamanlaması ve nasıl uygulanması gerektiği çok önemlidir.

Sakatlık ilk meydana geldiğinde, bölgeye soğuk uygulanması gerekmektedir. Soğuk, bu bölgedeki damarları daraltarak iç kanamaları ve buna bağlı morlukları, dokuda oluşacak inflamasyonu, şişmeleri önler veya minimuma indirir. Bu sebepten sakatlık oluştuğu anda hemen buz uygulanması yenilenme sürecini hızlandıracaktır. 10-15 dakika buzu tutarak, 45-50 dakika istirahat vermelisiniz. İlk birkaç saat içinde bu şekilde bir döngü izleyebilirsiniz. 2-3 gün veya inflamasyon süreci bitene kadar sık sık buz uygulamanız dokunun iyileşmesini hızlandıracaktır. Buzun ince bir havlu üzerinde uygulamanız, deride tahribata neden olmaması için önemlidir. Çoğu sporcunun havludan soğukluk hissetmedikleri gerekçesiyle, direk bölgeye uygulayıp cilde zarar verdiğini gözlemledim. Dokuda hasar varken ve bölge ısısı oldukça artmışken soğuğu hissetmemeniz normaldir, buzu direk cilde temas ettirmekten kaçının.

Genellikle 2-3 gün sonra inflamasyon süreci bitecektir ve ısı uygulaması dokuya kan akışını arttırmak için iyi bir yöntemdir. Sıcak, bölgedeki damarların genişlemesini sağlayarak dokuya yeni kan ulaşmasını ve dokunun onarılmasını sağlar. Bunu ılık bir küvetin içerisine girerek veya sıcak su torbasını lokal olarak uygulayarak yapabilirsiniz. Eğer sıcak su torbazı kullanıyorsanız cilde zarar vermemek için, bir havlu üzerinden uygulamanızı öneririm. Sıcağı 1 saatte 20 dakika olacak şekilde uygulayabilirsiniz. Ben bu dönemde kan akışını arttırmak için soğuk ve sıcağı kontrast olarak da kullanırım. Bu da damarların önce daralıp sonra genişleyerek, dokuya ulaşan kan miktarını maksimuma çıkarır. Detaylı bilgi için “Yenilenmeye Duşta Başlayın” yazımı okumanızı öneririm.

Ayrıca rehabilitasyon sürecinde yapılan bütün antrenmanlardan sonra da buz uygulamasını gerekli görüyorum. Antrenman ne olursa olsun, dokularda inflamasyonu arttıracaktır. Bu sebeple her antrenman sonrası sakat bölgeye 10-15 dakika buz uygulanması yerinde olacaktır. Ben sıcak uyguladığım dönemde bile, antrenman sonralarında buz uygulamaya devam ederim.

Sıcak ve soğuğun doğru zamanda, doğru şekilde ve doğru sürelerde kullanımı spora dönüşünüzü oldukça hızlandırabilir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikÇocuklarda Beslenme Alışkanlıkları
Sonraki İçerikSağlıksız “Sağlıklı Yiyecekler” 3
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.