Soykan Yıkılmaz ACL Dönüşü

soykan acl

Ön çapraz bağ sakatlıkları basketbolda gün geçtikçe artıyor. Geçen sezon Efes Pilsen ‘in pilot takımı Pertevniyal Spor Klubü’ nün  genç guardı da sağ bacağın ön çapraz bağını koparmıştı.

Soykan’ la çalışmalarımızda ilk hedefimiz onu eskisinden daha iyi bir şekilde döndürmekti. Sakatlıklarda hep eskisi gibi olmak hedeflenir. Ben bunu yeterli görmüyorum. Çünkü sakatlandığında zaten eski halindeydi. Sporcu eskisinden daha iyi dönmeli ki tekrar sakatlanma riski olmasın.

Ön çapraz bağ ( ACL ) adından da anlaşılacağı gibi dizin ön kısmında bulunur ve uyluk kemiği ( femur ) ile kaval kemiğini ( tibia) birbirine bağlar. ACL dizin dönme hareketlerinde dizin dengesini sağlar. Genellikle bağ dokuların aktif bir görevi olmadığı sadece pasif olarak eklemi birbirine bağladığı düşünülür. Fakat genel kanının aksine; bağ doku da aynı kaslar gibi aktif bir şekilde kasılabilir ve esneyebilir.

Bağ dokular propriyosepsiyon ( dokunun gerilmesi ve kasılması gibi durumları bilgi  veren sinir uyarı sistemi) açısından kaslardan daha zengindir. Çapraz bağ amaliyatlarında bu bölgede ki propriyoseptif sinirler kaybolduğu için, yeni takılan bağdaki propriyoseptörleri aktif etmek ve yenilenmesini sağlamak gerekir. Biz bunun için ilk ay dinamik denge egzersizleri kullandık. İlerleyen dönemde de pliyometrik egzersizlerle spora özgü propriyosepsiyonu geliştirmiş olduk.

Çapraz bağ sakatlıklarından dönüşte, çoğu rehabilitasyon programında makinede leg extension egzersizinin süper star olduğunu görüyorum. Fakat oturarak yaptığınız bu quadriceps kuvvetlendirme egzersizi, bağın adaptasyonu adına çok fonksiyonel bir egzersiz değil. Bizde kassal dengesizlikleri görebilmek adına bu makineden faydalandık fakat çok küçük bir bölümde.

Diğer bacağı da unutmadık. Genellikle yapılan büyük bir yanlış da sakatlanan bacağa odaklanıp, diğer bacağı ihmal etmektir. Uzun bir dönem rehabilitasyon sürecinden çıktığı ilk maçlarda diğer bacağından sakatlanan bir çok sporcu tanıdım. Bu sebepten bizim amacımız Soykan’ ı bütünsel bir yaklaşımla çalıştırmak ve tam hazır olarak döndürmekti.

Ayrıca her zaman belirttiğim gibi bizim için en önemlisi, kazandığımız bütün atletik özellikleri sahaya transfer edebilmekti. Gym’ de ne yaparsanız yapın, hiç bir şey sporun kendisi kadar fonksiyonel değildir. Bağ dokuların spordaki özel hareketlere adapte olması açısından da basketbol çalışmaları bizim için önemliydi.

3 aylık çalışmamız sonucunda Soykan eskisinden daha iyiydi. Ayrıca fiziksel olarak da daha fit bir düzeye ulaştı. Yağ oranı %18′ den %11’e düştü.

Video için: Soykan Yıkılmaz Single Leg RDL

PAYLAŞ
Önceki İçerikAtilla S. Türker ile Atletik Güç: Berk Tektaş Elastic Recoil
Sonraki İçerikMevsiminde Yiyin
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.