Sporcularda Doğal Beslenme

Doğal beslenme sonucu edindiğiniz kazanımlar,  sizi çok daha üst noktalara rahatlıkla  taşıyabilir.

sporda beslenmeAtletler çok yoğun antrenmanlar, maçlar, müsabakalar  çerçevesinde yaşadıkları için çok yüksek miktarlarda  enerji harcarlar. Branşlarına göre harcadıkları enerji  6-7 bin kaloriyi  bulabilir.  Bu kalorileri  karşılamak amacıyla ne bulursan ye mantığı sporcular arasında yaygın  olduğundan, kirli beslenme alışkanlıkları da baskın bir şekilde  hükmünü sürmektedir.

Siz enerji almak için yediğinizi düşünürken,  aslında yedikleriniz  içinizde sizi yemektedir. 

Sporcular nasıl olsa yakıyorum diyerek en çok hızlı çözünen enerji kaynaklarına rağbet edip; her gün yüksek oranda şeker, trans yağ ve  omega-6 bitki yağından zengin bir beslenme periyoduna giriyorlar ki bu gerçekten ciddi bir zehirlenme ve aynı zamanda yoğun bir kirliliğe neden olur. Siz enerji almak için yediğinizi düşünürken,  aslında yedikleriniz  içinizde sizi yemektedir. Çünkü uzun vadede hücre dejenerasyonu ile birlikte gelişen kronik hastalıklar, bağışıklık sisteminde zayıflama, eklem ağrıları, insülin hassasiyetinin  bozulmasının yarattığı problemler kapınızda bekler.

Ayrıca yapay beslenme, sakatlanma riskini artırırken iyileşme sürecine de sekte vurmaktadır.  Sonuçta hücresel boyutta tam beslenme sağlanamadığından performansınızı en üst boyutlara taşıyamazsınız.

Bu arada yetersiz ve donanımsız beslenen bazı sporcular, kas kazanımı ve kuvvetini artırmak için steroid kullanıyorlar. Oysaki  sporcular  makro ve mikro dengelerin tam olarak uygulandığı bir doğal beslenme proğramını hayatlarına alırlarsa, sonuçlar gerçekten çok daha mükemmel olacak ve performanslarında % 30 gibi bir artış sağlanacaktır bunu göz ardı etmemek gerekir.

Aynı zamanda toksit yükün vücuda verdiği zarar düşündüğünüzün çok üzerindedir. Bu nedenle onlardan şiddetle kurtulmanız gerekir. Doğal beslenme sonucu vücuttaki toksit yük azaldığından kazanımlarınız çok daha hızlı bir şekilde artış gösterir. Yağ yakımı, kas kazanımı ve enerji üretimi çok daha üst boyutlara taşınır.  Aynı zamanda yorgunluk ve kas ağrılarından dönüş çok daha hızlı olur.  Bağışıklık sistemi güçlenir ve  enfeksiyonlara karşı direnç  çok daha fazla artar.

Performans artışı ve sakatlık önlemede doğal ve dengeli bir beslenme tahmininizin çok üzerinde önemlidir. Kalori almaya çalışırken, kalorinin nereden geldiğine de dikkat edin.

PAYLAŞ
Önceki İçerikEsnerken Yapılan Hatalar
Sonraki İçerikKaliteli Protein Tozu Nasıl Seçilir?
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.