Süper Meyve-Avakado

Avokado vücutta depolanmayan tekli doymamış yağlarla doludur ve bu  yağların da vücutta inanılmaz olumlu etkileri vardır. 

avokadoAvokado  tekli doymamış yağları sayesinde kalp sağlığı için olumlu faydalar sağlarken kötü kolesterolü ve trigliserit oranlarında düşüşe yardımcı olur ve iyi koleterol seviyesinin artışına da katkı sağlar.

Avokado, kas kramplarına  engel olan potasyum ve magnezyum mineralleri açısından da zengindir. Bu da daha performanslı, kesintisiz ve sağlıklı  bir antrenman için çok gerekli olduğunu gösterir.

Avokadonun  diğer meyvelere göre daha çok protein içermesi de avokadoyu farklı kılar.

Avokado insülin salgılanmasını engelleyen ve kalsiyum sindirimini artıran bir madde olan mannoheptulose içerir.  Düşük insülin seviyesi ve bolca  kalsiyum almak da yağ yakımı hızlandıracaktır. Ayrıca avokado bulunan  tekli doymamış yağlar depo edilmiş yağların yakılmasına kolaylaştırdığından antrenmanlarda size yardımcı olacaktır.

Avokado folikasit açısından da zengindir ve  folikasit kalp krizi, erken bunama aynı zamanda   kanserle mücadelede  oldukça etkilidir.

Avokado prostat kanseriyle savaşan bir fotokimyasal olan beta- sitosterol ve lutein açısından da oldukça zengindir. Ayrıca  kalp ve göz  rahatsızlıklarına karşı koruma sağlayan karotenoidler gibi bitki kimyasalları açısından da zengindir.

Avokado içindeki yağlar ve E vitamini sayesinde kuru saçlar ve cildin nemlenmesini sağlarken, cildin güzelleşmesi ve onarılması için de ayrıca katkı sağlar.

Avokado kanın pıhtılaşmasını sağlayan K vitamini de  içerir ki buda K vitamininin hayati görevidir. Ayrıca avokado da bulunan yağların kireçlenme semptomlarını azalttığı konusunda da  bulgular vardır.

Avokadonun  diğer meyvelere göre daha çok protein içermesi de avokadoyu farklı kılar.

Avokadonun bu kadar faydalı bir meyve olduğunu göz önünde bulundurursak, beslenme programında yerini alması gerekir.

Çok lezzetli ve sağlık deposu bir sandviç tarifi için okuyun: Avokadolu Sandviç

PAYLAŞ
Önceki İçerikAvakadolu Sandviç
Sonraki İçerikYükseklik Antrenmanı? Altitude Training?
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.