Susuzluk Hissi Kaybedilir Mi ?

susuz his

Vücudun zor şartlara dayanma ve adapte olma gücü vardır. Yetersiz besin ve su alımında vücut durumu kurtarabilir ve temel görevlerini yerine getirebilir. Vücut hem aç, hemde susuz kaldığında beyinde enerji düşmesi oluşur ve birbirine  benzeyen belirtilerle sinyaller gelir. Bunun için açlık ve susuzluk duyguları birbirine karıştırılabilir.

İnsanların çoğunlukla susadıklarında bir şeyler atıştırdığına yada şekerli içeceklerle bu duygularını bastırdıklarını gözlemliyorum. Her iki çağrıya da açmış gibi yanıt veren insanlar, daha çok katı besin tüketir fakat yanı sıra daha az su içerler. Bu şekilde süren beslenme sonucu vücudun su ihtiyacı yeterince karşılanamaz. Bu durumda vücudun susuzluğu giderek ciddiyetini arttıran kronik bir soruna dönüşür ve vücut duruma bir uyum şekli geliştirir. Süreçte susuzluk duygusu yavaş yavaş yitirilir ve hatta  zamanla unutulmaya kadar gider. Bu durumda aşamalı olarak gelişen kronik dehidrasyon, önce vücutta fizyolojik. sonra da kimyasal değişiklikler oluşturarak, bir çok hastalığa neden olur.

Vücut için suyun vazgeçilmez olduğu bilinir ve çok konuşulur fakat nedense yeterince yerine konulmaz. Yeterince su almayan vücudun  yaşayacağı kronik sorunlar da tam olarak anlaşılmadığından kısır döngü yaşamı ele geçirir. Vücut bir çok karmaşık sistemden oluşur ve bu sistemler suyla çalışır. Yeterince su alınmadığında vücutta ki olumsuz tepkimeler sürekli artarak çoğalır.

Dehidrasyon sonucu susuz kalan bölgelerdeki hücreler çalışamaz hale gelerek yavaş yavaş ölürler çünkü vücuttaki serbest su kaybının çoğunluğu hücre içinden oluşur.

İnsanların yaşlandıkça daha az su içtikleri gözlemlenir, bunun nedeni susuzluk duygusunun kaybedilmesidir. Daha az su daha hızlı yaşlılık olarak hayata damgasını vurur, bunun gözden kaçırılmaması gerekir.

Kaybedilen susuzluk duygusunun yeniden kazanılması mümkündür. Düzenli olarak ve yeterince su içildiğinde susuzluk duygusu belirmeye başlar, bu durumda su içme isteği tekrar güçlenir. Düzenli olarak su içtiğinizden emin olun. Çünkü hem kısa hem de uzun vadede sonuçları düşündüğünüzden çok daha kroniktir, buna sebep olmayın.

Su içmek, dehihrasyonun verdiği zararlardan kurtulmaktan çok daha kolaydır.

PAYLAŞ
Önceki İçerikKoşu Bantları İşe Yarıyor mu?
Sonraki İçerikİnterval Antrenman Mı Sürekli Antrenman Mı?
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.