Tiroidinizi Hızlandırın

tiroid

Eğer tiroidiniz  yavaş ise bunun kaderiniz olduğunu düşünerek sakın kabullenmeyin. Ömür boyunca ilaçlara mahkum olduğunuzu düşünüyorsanız da yanılıyorsunuz. Pratik dokunuşlarla tiroidinizi tetikleyerek metabolizmanızı hızlandırmaya hazır olun.

1- Antrenman Yapın

Haftanın 3 günü düzenli antrenman yapmak, tiroidi hızlandıran en önemli faktörlerin başında gelir. Tiroidiniz sizi yavaşlatıyor ise ona boyun eğmek yerine,  harekete geçip dizginleri elinize alıp durumu lehinize çevirmek için start vermiş olursunuz.

2- Deniz ürünü yiyin

İyot,  tiroidi hızlandıran en önemli mineraldir.  İyot kaynağı olan  deniz ürünlerini  beslenme alışkanlıklarınızın başına yerleştirirseniz , çok önemli bir adım daha atmış olursunuz. Somon, sardalya, mezgit, istiridye, ringa, istakoz gibi keyifle yiyebileceğiniz balıkları hayatınıza almanız zor olmasa gerek.

Bu arada goidrojen  iyodun emilimini azaltan bir element olduğundan,  içeriğinde goidrojen içeren gıdaları balık menünüz ile birlikte tüketmemelisiniz. Bu gıdaların en önemlileri; badem, fıstıklar, mısır, kanola yağı,  brokoli, kabak, ıspanaktır.

3- Aç kalmayın

Sakın aç kalmayın ve düzenli olarak üç öğününüzü yemeyi de   ihmal etmeyin. Aç kaldığınızda tiroidlerin yavaşlayacağından emin olabilirsiniz. Sizi aç kalmaya mecbur eden diyetlerin uzun dönemde başarısız olmasının nedeni de budur.

4- İşlenmiş  gıda tüketmeyin

İşlenmiş gıdalar normalden çok  hızlı çözündükleri için  metabolizmayı yavaşlatırlar. Ayrıca işlenmiş gıdalar vücudun inflamasyon düzeyini arttırarak hormon düzenini bozarlar. Bunun için işlenmiş gıdalardan uzak durarak, doğal besinleri etleri, sebzeleri ve yağları tüketmelisiniz. Doğal besinler tam tersi hızlı çözünmez ve metabolizmayı uzun süre çalıştırırlar.

5- Uykusuz kalmayın

Günlük uykunuzu, düzenli ve yeterli uyumaya özen gösterin. Çünkü uykusuz kalmak,  ertesi gün metabolizmayı yavaşlatmaya davetiye çıkartır ve  keyifsiz,  isteksiz ve  yetersiz bir gün geçirmenizin de en önemli nedeni olur.

PAYLAŞ
Önceki İçerikİntervalle Yağları Yakın
Sonraki İçerikReaksiyonunuzu Geliştirin
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.