Üç Silahşörler

Bazen çok değerli şeyler elimizin hemen altında olurlar ama biz onların  farkına bile varamayabiliriz. İşte onlardan bazıları da güçlerini birleştirerek sizin için zırh ve kalkan oluşturabilecek zencefil, karanfil ve tarçın üçlüsüdür.

zencefil tarçınZencefil, takriben 4000 yıldan beri  değişik hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır ve bu kültür kuşaklar boyunca günümüze kadar aktarılmıştır. Zencefil, mide ağrılarına, ishale, bağırsak spazmlarına, gaz sıkışmalarına iyi gelmektedir. Ayrıca,  baş ağrısı, baş dönmesi, eklem ağrıları, üst solunum yolu enfeksiyonları içinde çok iyidir. Kanserli hücrelerle  savaşır, tümörleri geriletir, yüksek oranda koruyucu etki sağlar. Çok yüksek oranda antioksidan içeriğe sahip olduğundan, vücudumuzda oluşabilecek  iltihaplanmalara karşı bizi korur ve bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

Karanfil  içerik olarak antibakteriyel bir madde olduğu için, iltihaplara, diş eti iltihaplarına ve diş ağrılarına çok iyi gelmektedir. Ayrıca karanfil, manganez, magnezyum, kalsiyum, C ve K vitaminleri ve lif açısından  oldukça zengindir.  Günde bir, iki gram karanfil tüketiminin kolesterolü düşürdüğüne dair bilimsel bulgular da vardır.  Karanfilin bileşiminde bulunan ögenol maddesi, iltihaba neden olan enzimleri kontrol altına almaktadır. Karanfil yağı, enfeksiyonlu ve mantarlı bölgeye sürüldüğünde önemli düzeyde  iyileşme gözlemlenir. Ayrıca karanfil yağı ağrı hissedilen bölgeye sürüldüğünde de,  ağrının azaldığı da  belirgin bir şekilde hissedilmektedir.

Tarçın da çok güçlü antioksidan içeriğe sahip olup  demir, kalsiyum, manganez ve lif açısından da  oldukça zengindir. Ağız sağlığı için oldukça faydalıdır, bir bardak ılık suda bir çay kaşığı tarçın  ve yarım çay kaşığı balı karıştırarak oluşturacağınız gargarayla ağzınızı çalkalayarak  ağız kokularını giderebilirsiniz. Ayrıca tarçın ürik asit oluşumuna neden olan enzimleri  kontrol altına alabilmektedir. Tarçının, kanda pıhtılaşmalara engel olduğu, lipiti azalttığı ve iltihap çözücü bir madde olduğu kanıtlanmıştır.

Ayrıca tarçının, kan şekerini azaltarak şeker hastalığına olumlu etkisi, trigliserit ,LDL(kötü kolesterol)  ve total kolesterolü düşürerek de,  kalp sağlığı üzerine  olumlu etkiler sağladığı da bilinmektedir. Zencefil, karanfil ve tarçın; bu müthiş üçlemeyle  yapacağınız çaylardan tüketerek, bütün bu olumlu etkilerden faydalanabileceğiniz gibi bağışıklık sisteminizi güçlendirerek enfeksiyonlara karşı kendinizi savunma altına alabilirsiniz. Antioksidan etkilerden faydalanarak oksitlenmeye karşı koyup,  hücrelerinizin gençleşmesine de katkı sağlayabilirsiniz. karanfil zencefil tarçın

Bir fincan çay için malzemeler:

6  iri fındık tanesi kadar doğranmış zencefil,
1 iri boy çubuk tarçın,
4 adet karanfil.

Malzemeyi bir demliğe koyup, üzerine bir fincan kaynar su ilave edip 10 dakika demledikten sonra afiyetle içebilirsiniz. Arzu ederseniz aynı malzemeyi ikinci kez  demleyerek  bir fincan daha çay elde edebilir, onuda  ilerleyen saatlerde  içebilirsiniz. Ayrıca buzlu çay olarak da müthiş bir alternatif olabilir.

PAYLAŞ
Önceki İçerikSporda Omuz Sakatlıkları
Sonraki İçerikKaybettiğiniz Sıvıyı Yerine Koyun
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.