Üçgen Bir Vücut İçin Omuzlar

Üçgen bir vücuda sahip olmak için, en önemli kas grubu tartışmasız omuzlardır. Eğer omuzlarınız yeterince gelişmemişse; diğer kaslarınız ne kadar hacimli olursa olsun, üçgen bir vücut görünümü elde edemezsiniz. shoulder-exercisesOmuzlar hemen hemen bütün egzersizlerde belli bir oranda devreye girdiği için, onları sürantrene ( yanlış yüklenilmesi veya gerekli dinlenme verilmemesi sonucu gelişim elde edememe ve gerileme durumu)  etmeden geliştirmek çok zordur. Omuz kasları önde anterior deltoid, yanda medial deltoid ve arkada posterior deltoid olmak üzere 3 parçadan oluşur. Ön omuz (anterior deltoid) kolu öne doğru kaldırır ve bütün itiş egzersizlerinde devreye girer.  Yan omuz ( medial deltoid) kolu yanlara doğru kaldırır ve baş üzerinde gerçekleşen itiş egzersizlerinde önemli rol oynar.  Arka omuz ( posterior deltoid) arkaya doğru açış hareketlerini yaptırır ve bütün çekiş egzersizlerinde devreye girer. Buaradan  anlaşılacağı gibi, göğüs kaslarını çalıştırdığınız zaman aslında omzunuzun anterior ve medial kısımlarını da çalıştırırsınız.

Aynı şekilde sırt çalışırken  omuzununuzun posterior kısmı da devreye girer. Pazartesi göğüs çalıştığını farz edelim. Salı günü omuz antrenmanı yaparsanız, hem omuzlarınız hem de omzunuza destek vericek olan tricepsleriniz toparlanmamış olucaktır. Sırt çalışmasının ertesi günü omuz yaparsanız, bu sefer de arka omuzlarınız dinlenmemiş olucaktır.

Ben bu sebeplerden, arka omuzu sırt kas grubundan biri gibi düşünüp sırt gününde çalıştırırım. Ön ve yan omuzu göğüs gününde çalıştırarak omuza tam yenilenme şansı veririm. Omuzlarınız diğer kaslarınıza göre çok zayıfsa, omuzlarınıza ayrı bir gün vermenizi öneririm. Fakat bunu yaparken, göğüs ve sırt günleriyle omuz günleri arasında en az 48 saat dinlenme vermelisiniz. Omzunuzun 3 kısmına da gereken ilgiyi göstermelisiniz.

Üçgen bir vücut için omuzlarınızı her açıdan çalıştırın. omuzlar farklı işlevlere sahip  3  parçadan oluştuğu için, tek  düze hareketlere bağlı kalmayın. Onları baş üstü pressler, farklı düzlemlerde açış hareketleri ve çekiş egzersizleri gibi egzersizlerle yorun.

PAYLAŞ
Önceki İçerikTenis Topuyla Ağrılarından Kurtulun
Sonraki İçerikHızlı Çözünen Karbonhidratlar
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.