Uygulama Mağdurları

fitness apps

Telefonlar akıllandıkça, insan nesli aptallaşıyor, insanlar arası iletişim azalıyor. Spor sektöründe de akıllı telefonlar yerini aldı.

Artık çoğu insan, uygulamalardan antrenman programı uyguluyorlar. Tabi ki herkes dilediği antrenmanı yapabilir. Sonuçta en önemli olan düzenli spor yapmaktır. Fakat insanların bir uygulamaya bağlı kalarak, büyük beklentilere girmesini anlamakta güçlük çekiyorum.

Egzersizlerin yapılışını gösteren uygulamalara karşı değilim. Hatta bu uygulamalardan bazıları iyi bile diyebilirim. Fakat antrenman  programı sunan ve yaptıran uygulamalar gerçekten zaman kaybı diyebilirim. Spor konusunun t-shirt almak veya arabanızı değiştirmek gibi bir şey olmadığını düşünüyorum.  Sporda söz konusu vücudunuz, sağlığınız; siz konusu sizsiniz.

Her kişi farklıdır. Ben bu kişilere mağdur diyorum, çünkü gerçekten mağdurlar. Çoğu kişi kendi seviyesine, vücuduna ve hedeflerine uygun olmayan uygulamalara bakarak spor yapıyorlar. Çoğu ya sakatlanıyorlar ya da hedeflerine ulaşamayıp spordan kopuyorlar.

Spora başlıyorsanız bu uygulamalara veya sağda solda yazan programları uygulamak yerine alanında uzman bir antrenöre danışmanızı öneririm.

Hatta araştırıp okuyup kendi hedeflerinize göre kendi programınızı tasarlamak bile, bu uygulamalardan çok daha doğru olacaktır. Bizim ilk etapta Kuvvetvekondisyon.com ‘ u kurma amacımız da buydu. İnsanları spor ve beslenme alanında bilgilendirmek ve doğru yönlendirmeler . Eğer gerçekten okuyor ve araştırıyorsanız kendinize basit seviyede programlar hazırlayabilirsiniz. Konu sizin sağlığınız, sizin metabolizmanız, vücudunuz olduğunda uzmanlara danışmalı, okumalı ve araştırmalısınız.

Elbette “İşiniz spor olsun, hayatınızı buna adayın” demiyorum. Fakat kendinizi sakatlamadan, sağlıklı spor için araştırmalı ve vücudunuz hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Her vücut farklıdır ve kimsenin programı size uymaz. Üstelik çoğu uygulama programlarının da magazinsel ve gerçekten efektiflikten uzak olduğunu da gözlemliyorum.

Biz de bu sebepten, bize internet üzerinden ulaşanlara program yazmıyoruz. Bu şekilde talep eden çoğu kişiyi maalesef geri çevirmek durumunda kaldık. Program yazmıyoruz fakat tabi ki bize ulaşanlara elimizden geldiğince yardım etmeye ve doğru yönlendirmeye çalışıyoruz.

Eğer sportif performansınızı arttırmak veya gerçekten fiziğinizde büyük bir değişim yaratmak istiyorsanız, profesyonel bir antrenöre danışmalısınız. Eğer hedefiniz spor yapmaksa da biraz araştırmayla siz de kendiniz için doğru sporu ve doğru antrenmanı bulabilirsiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikEkmek Eskiden Olduğu Kadar Kutsal Mı?
Sonraki İçerikEkşi Mayalı Ekmek
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.