Yenilenmeye Duşta Başlayın

Antrenman sonrası aldığınız duşun temizlenmeden daha fazla faydası olabileceğini biliyor musunuz? Antrenman sonrası aldığınız duş  vücudunuzun yenilenmesini sağlayabilir, sizi sakatlıklardan koruyabilir veya sakatlıktan dönüşünüzü hızlandırabilir. Bunları yapabilmek için duşa bakış açınızı biraz değiştirmeniz gerekiyor. yenilenmeye duşta başlayın

Ne kadar sıkı antrenman yaparsanız yapın, antrenman sonrası yenilenmeyi sağlamazsanız performansınızı arttırmanın aksine düşürebilirsiniz. Antrenman sonrası yenilenmek için doğru besinleri tüketmek, dinlenmek, masaj gibi  yapabileceğiniz birçok şey var.

Size önerim yenilenmeye duşta başlamanız. Bir soğuk, bir sıcak suyun kullanıldığı kontrast duş kan dolaşımını hızlandırır ve bütün dokulara kan ulaşmasını sağlar. Bunun bir sonucu olarak da kaslarda biriken laktik asidin atılmasını hızlandırır. Aynı zamanda kaslara oranla daha az  kan ulaşan tendonlara, giden kan miktarını arttırarak sakatlıklardan korunmanıza yardımcı olur. Antrenman sonrası oluşacak doku iltihaplanmasını ( inflamasyon ) önlemeye yardımcı olur.

Soğuk suyun sıcaklığı 10 – 15 derece  Selsiyus ( C ), sıcak suyun sıcaklığı ise 35-40 derece Selsiyus olmalıdır. Daha kolay anlayabilmeniz için; soğuk su mümkün olduğunca soğuk, sıcak su ise ılıktan biraz daha sıcak olmalıdır. İstediğiniz kadar süre soğuk ve sıcak su  uygulayabilirsiniz. Fakat en ideal oran 1 ‘e 3 soğuk suya sıcak su oranıdır. Örnek olarak 30 saniye soğuk su uyguladıktan sonra, hemen ardından 90 saniye sıcak su uygulayabilirsiniz. Bu şekilde 2-3 tur yapabilirsiniz. Mutlaka soğuk ile başlayıp soğuk ile bitirmelisiniz.

Başlangıçta bu duş şekline dayanmak biraz zor gelebilir fakat zamanla alışacaksınız. Aynı zamanda vücudunuzda zindeliği hissettikçe bu duş şeklini benimseyeceksiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikSporda ACL Yırtılmaları
Sonraki İçerikBasketbolda Hızınızı Arttırın
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.