Yoğurt Suyuyla Yağları Yakın

O kadar donanımlı bir gıda ki yoğurt,  mükemmel içeriği size bir çok konuda  şifa kaynağı olurken aynı zamanda suyu da yağları yakmak için seferber olacaktır.

yoğurt suyu  yağ yakımı

Yoğurt suyunun çoğu zaman süzülerek atıldığına şahit olmuşumdur. Son yıllarda  ise marketlerde satılan ve sulanmayan yoğurtların tüketildiğini gözlemliyorum.  Bu benim üzüldüğüm bir durumdur çünkü yoğurt suyunun kapsamlı içeriğinin bilinmemesi ve ziyan edilmesi anlamına gelmektedir.

Yoğurt suyunda en çok aranılan ve istenen ciddi bir  yağ yakıcı olan CLA ( konjuge linoleik asit ) yoğun bir şekilde var.  Çoğu zaman spor yapan bireyler CLA içeren besinleri sorduğunda, yoğurt suyunu bu listede üst sıralara koyuyorum. CLA içeriği yoğurt suyunu özel kılan besin değerlerinden birisi. (Okuyun: CLA yağ yakar mı? )

Yoğurt suyundaki önemli değerlerden birisi de kalsiyumdur ve daha önce belirttiğim gibi  kalsiyumun çok önemli özelliklerinden biriside yağ yakıcı olmasıdır. Yoğurt suyu içeriğindeki CLA ve kalsiyumla birlikte oldukça güçlü bir yağ yakıcı bileşimdir. ( Okuyun: Daha Fazla Kalsiyum )

Bunlarla birlikte yoğurt suyunda  yüksek oranda bulunan whey proteini tok kalmanıza yardımcı olur. Whey proteini çabuk çözünmesine karşın, aminoasit diziliminden dolayı uzun süre tokluk hissi yaratır. Bu özelliğinden dolayı  ara öğün olarak yoğurt suyu içmenizi öneririm.

Yoğurt suyundaki bu özelliklerden faydalanmak için organik sütten yapılmış ev yoğurdunu tercih etmeniz gerekir. Sulanmayan ve organik olmayan yoğurtların içerik olarak yetersiz olduklarını bilmenizi isterim.

PAYLAŞ
Önceki İçerikZor Kalflar
Sonraki İçerikZayıfsan Herşey Yolunda mı?
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.