Yüzde Kaç Antrenman?

Hedefinize ulaşmanızda yüzde 30 antrenmanın yüzde 70 beslenmenin rolü vardır hikayesini duymuşsunuzdur. Bu düşüncenin hiç bir bilimsel temeli olmamasına rağmen, kesin doğru kabul edilir.

kaç antBuna benzer oranlardan sürekli bahsedilir. Bu oranlardan bahsedilirken beslenmenin rolü, antrenmandan çok daha büyükmüş gibi bahsediliyor. “Vücut mutfakta yapılır” sözü atasözü olmaya aday konumda. Maalesef çoğu meslektaşımın da, bunu kesin bir şekilde ifade ettiğine tanık oluyorum. Fakat bu iş o kadar kolay ve sadece 2 bileşenle sınırlı değil.

İnsan mekanizması bu kadar karmaşıkken; söz konusu performansı arttırmak veya iyi bir vücut inşa etmek olduğunda, bunu 2 bileşenle sınırlandıramazsınız. Bütün çalıştırdığım sporcularda tecrübe ettiğim yeni bir oranı size sunuyorum.

1.Antrenman

Yaptığınız antrenmanın hedeflerinize ve sizin metabolizmanıza uygun tasarlanmış bir program olması çok önemlidir. Doğru bir programla ilerlemezseniz, hedeflerinize ulaşmanız çok zordur.

2. Hayat tarzı

Hayat tarzı nedir? Antrenman sonraları dinlenmenize dikkat etmelisiniz. Vücudunuzun kendini yenilemesi için gerekenleri yapmalısınız. Vücudunuzu dinlemeli ve onun istediklerini ona vermelisiniz. Uyku düzeninize dikkat etmeli ve yeterince uyumalısınız.  Beslenmenizi hedeflerinize, metabolizmanıza ve yaptığınız antrenmana göre ayarlamalısınız. Hedefinize giden yolda sizi engelleyecek bütün besinleri hayatınızdan çıkarmalı, yardım edecek besinleri de ihmal etmemelisiniz. Kısaca hayat tarzınızı hedeflerinize göre belirlemelisiniz.

3. Zihin

Zihninizi çalıştırmazsanız, vücudunuzu çalıştıramazsınız. Her şey zihinde başlar, sonrasında bunu beden uygular. Maalesef söz konusu performans veya vücut inşa etmek olduğunda herkes bedensel şeylerden bahsediyor. Herkes, beyinin bütün bedensel olayların komuta merkezi olduğunu unutuyor.

Eğer başarı elde etmek istiyorsanız, çok istemeli ve buna tamamen odaklanmalısınız.  Antrenmanlarda motivasyonunuzu yüksek tutmalı ve tamamen antrenmana odaklanmalısınız. Antrenman yaparken eğer aklınız başka yerdeyse, o antrenmandan alacağınız verim düşecektir. Beyniniz devreye girecek kas liflerini sınırlayacak, salgılanan anabolik hormonların miktarını düşürecektir. Antrenman ve zihin hakkında daha fazla bilgi edinmek için, Zihinden  Bedene adlı yazımı okumanızı öneririm.

Bu tabi ki sadece antrenmanda motive olmakla bitmiyor. Genelde de gerçekten istemeli ve inançlı olmalısınız. Eğer bunu yaparsanız, hayat tarzınızı hedeflerinize göre ayarlamak da kolay olacaktır. Aksi takdirde size dayatılmış ve zorunlu olan kurallar gibi gelecek ve kısa zamanda bu kuralların dışına çıkacaksınızdır.

Bu oran sisteminde, hiçbirine yüzdelik bir dilim vermedim. Çünkü bunların hepsi birbirini etkileyen bileşenlerdir. Hiçbirine bir oran veremezsiniz. Aslında hepsi % 100 dür. İyi beslenmezseniz, iyi antrenman yapamazsınız. Zihninizi odaklamazsanız iyi antrenman yapamaz, hayat tarzınızı hedefinize göre ayarlayamazsınız. Antrenmanlarınızdan sonuç alamazsanız, motive olamazsınız.

Bütün bu bileşenleri %100′ mü gibi uygulayın ve hedefinize emin adımlarla ilerleyin.

PAYLAŞ
Önceki İçerikAğırlık Antrenmanı Hakkında Yanlış İnanışlar 2
Sonraki İçerikTestosteron Arttıran Antrenman Tüyoları
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.