Zayıfsan Herşey Yolunda mı?

zayıfsamDikkat ediyorum da doğru beden kitle indeksine oranla,  zayıf  olan  insanlar var ve bu insanlar ciddi bir kısır döngünün içindeler.  Bu insanlar yanlış beslenme alışkanlıklarına sahipler ve işin kötüsü olumsuzlukların  farkında bile değiller.

İki tip zayıf insan var:

Birinci Tip: Rahatlar

Zayıfım nasıl olsa, hiç de kilo almıyorum diyerek olumlu olumsuz her şeyi yiyerek beslenen insanlar. Öncelikle, normal kilomuzun çok altında ve çok yediğiniz halde kilo almıyorsanız  bir problem var demektir. Her cinsiyetin belirli yaş aralıklarında sağlıklı olduğu kilo aralığında  bulunması gerekir. Bu durumda ilk yapılması gereken doğru tahlilleri yaptırarak, sorunun ne olduğunu anladıktan sonra profesyonel yardım alarak sağlıklı kiloya kavuşabilmek en doğru yoldur.

Ayrıca nasıl olsa kilo almıyorum diyerek, bolca abur cubur, hazır gıda, şeker içerikli gıdalar, trans yağlarla yapılmış yiyecekler ve kızartmalar gibi olumsuz ürünleri yediğinizde, siz uzunca bir süre dışarıdan fark edemeseniz de onlar içeride hücre dejenerasyonuna bağlı kronik hastalıklar oluşturabilirler. Yani kalori gelsin de nereden geldiği önemli değil fikri doğru olmamakla birlikte, ilerleyen yıllara sağlıksız yatırım olacaktır.

İnce olmakla fit olmak aynı şey olmadığı  gibi, kesinlikle de birbirine karıştırılmaması gerekir.

İkinci Tip  : Kaygılılar

Bunlar estetik kaygıyı  içinde barındırarak kilo almaktan korkan ve  düşük kalorili, aynı zamanda yağdan fakir beslenerek ince kalabilen insanlardır.  Fakat  genellikle bu incelik ne sağlıklı  nede estetik bir görüntü oluşturmamaktadır. Düşük kalorili ve yağdan fakir beslenme sonucunda  oldukça sağlıksız sonuçlar ortaya çıkar.

Maalesef  bu insanların gözden kaçırdığı yada  geç fark ettiği sorunlar; kas kaybı, sinirlilik, enerji yetersizliği, konsantrasyon eksikliği, ciltte bozulmalar, saç ve tırnaklarda  kırılmalar, cinsel isteksizlik, hücrelerin  onarılmasında yetersizlik ve böylece  erken yaşlanmaya giden bir yolculuk olarak onları bekler.

İnce olmakla fit olmak aynı şey olmadığı  gibi, kesinlikle de birbirine karıştırılmaması gerekir. Fit olmak için, çok iyi  bir beslenme ve spor  programı uygulanır  ve böylece hem sağlıklı hemde estetik bir bedene sahip olunur.

Gelecek yıllara SORUN değil, SAĞLIK ekmeniz dileğiyle.

PAYLAŞ
Önceki İçerikYoğurt Suyuyla Yağları Yakın
Sonraki İçerikİntervalle Yağları Yakın
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.