Zihinden Bedene

Sadece birkaç sporcu en iyi olabilir. En iyi sporcuları iyi sporculardan ayıran şey çok çalışmalarıyla birlikte zihinlerini doğru yönetebilmeleridir.

zihinden bedeneHer sportif hareket beyinde başlar. Beyinden gönderilen uyarılar sinirler aracılığıyla kaslara iletilir. Kaslar gelen bu uyarılara tepki olarak kasılır ve bunun sonucu olarak da hareket meydana gelir. Zihninizi ne kadar yönetebilirseniz, diğer bir deyişle beyniniz ile vücudunuz arasında ne kadar bağlantı kurabilirseniz sportif performansınız da o derece artar.

Ben çalıştırdığım sporcularımda hep yaptıkları harekete konsantre olmalarını ve kaslarının nasıl işlediğini düşünmelerini söylerim. Bu hem hareketi daha iyi yapmalarını hem de kasların daha fazla güç üretmesini  sağlar. Bununla birlikte, vücudunuza daha hakim olduğunuz için sakatlanma ihtimaliniz de azalacaktır. Zihniniz 3 şekilde vücudunuza etki eder. Zihninizi yönetip, yaptığınız kaldırışa veya drille odaklanırsanız, beyniniz daha çok siniri devreye sokar. Bu da daha fazla kas lifi devreye sokulmasını ve bunun sonucu olarak da daha fazla kuvvet üretilmesini sağlar.

İkinci etkisi de beyninizin otonomik sistemi aktive ederek çalışan kaslara daha fazla kan göndermesidir. Son olarak da testosteron, growth hormon gibi anabolik (yapıcı) hormonların daha fazla salgılanmasını sağlayarak kasların gelişimini hızlandırır. Beyniniz emreder ve vücudunuz da ona uyar. Beyninizi ne kadar iyi yönetirseniz, antrenmanlarınızdan o kadar çok verim alırsınız.

Antrenmanda her kaldırışta veya her sportif drillde kaslarınızın hareketine odaklanın ve egzersizin size ne hissettirdiğini anlamaya çalışın. Bunları uyguladığınızda kaldırdığınız ağırlıklar, kas gelişiminiz, ve hızınız artacak ve bunların sonucu olarak da daha yüksek performans göstereceksiniz.

PAYLAŞ
Önceki İçerikKarnınızı İnşa Edin
Sonraki İçerikGerçekten Fonksiyonel mi?
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.