Zor Kalflar

Genetiğin belki de en sınırladığı kas grubu kalflardır. Kalflarınızı çalıştırmanıza rağmen hala hacimli veya şekilli değil mi? Aşağıda ki önerilerle kalflarınıza hem hacim katabilir, hem de daha hatlı görünmelerini sağlayabilirsiniz.

zor kalflarBütün Açıyı Kullanın

Kalflarınızı çalıştırmanın en iyi yolu bilindiği gibi heel raise ( calf raise) egzersizidir. Bu egzersizde bütün açıyı kullanın. Egzersizin negatif kısmında parmak uçları bacağınıza olabildiğince yaklaşsın. Pozitif kısımda da itebildiğiniz kadar yukarı itin ve kalflarınızı sıkın. Eğer egzersizi bir leg press makinesinde yapıyorsanız, ayak parmak uçlarını makinenin platformuna koyun ve topuklarınız boşta kalsın. Eğer ayakta yapıyorsanız ayak parmaklarınızı yerden yüksek bir step tahtasına veya bir basamağa koyun ve topuklarınız yine dışarıda kalsın. Bu bütün açıyı kullanmanızı sağlar.

Farklı Açılar Kullanın

Kalflarınızı çalıştırırken dizinizin pozisyonu da çok önemlidir. Kalflar dışarıda görünen hacimli ve kalp şeklini andıran gastrecnemous ve bunun hemen altında uzanan ve dışarıdan çok belli olmayan soleustan oluşur. Diziniz bükülü iken gastrecnemous devreden çıkarken soleus daha aktif olur. Dizler kilitli pozisyonda gerginken soleus devreden çıkarken gastrecnemous daha aktif çalışır. Bu sebepten antrenmanlarınızda btün açılardan yararlanmalısınız.

Tekrarları Abartmayın

Çoğu kişi bu kasların dayanıklı bir kas grubu olduğunu düşünmesine rağmen, bu kaslar  patlayıcı güç üretmek için tasarlanmıştır. Eklem tipi itibari ile de fazla ağırlık kaldırmanıza izin verirler. Diğer kaslarınızı büyütmek için yaptığınızdan farksız olarak  8-12 tekrar yapın. Kasları iyice tükenişe götürmek istiyorsanız, bunu hafif ağırlıkla 20-25 tekrar yaparak değil, yeterince ağır kilolar kullanarak süper setler veya drop setler yapın.

Esenetin

Kalflarınızı her antrenman sonrasında esnetin. Kaslar ne kadar esnek olursa o kadar kuvvet üretebilir. Kalflar gün boyunca kullanılmasından dolayı gergin olmaya meyillidirler.

Dinlendirin

Her kas gibi gelişmek için kalflarınızın  da dinlenmesi gerekir. Bunların küçük kas grubu olması, daha az dinlendirilmesi gerektiği anlamına gelmez. Eğer gelişsin diye her gün kalflarınızı çalıştırıyorsanız,kötü haber: Kalflarınızn gelişmeme sebebi bu olabilir. Kalflarınız haftada 2 gün çalıştırın ve 2 antrenman arasında en az 48 saat bırakmaya özen gösterin

PAYLAŞ
Önceki İçerikHazırlık-Fırsat Dögüsü
Sonraki İçerikYoğurt Suyuyla Yağları Yakın
Atilla S. Türker; başta basketbolcular olmak üzere profesyonel sporculardan, sağlık için spor yapan bireylere kadar birçok kişiyle sportif gelişim koçu olarak çalışmaktadır.Sportif performans gelişimi, sakatlık önleme ve sakatlık dönüşü üzerine uzmanlaşmış ve kendi antrenman sistemlerini geliştirmiştir. Ayrıca 1 sezon, Trabzonspor ' da kuvvet kondisyon koçu olarak çalışmıştır. Şu anda birçok takıma ve antrenöre danışmanlık vermektedir. Spor alanında birçok eğitim düzenlemiş ve düzenlemeye devam etmektedir.