E ve C Vitamini İle Kalp Sağlığı

e vitamin

Vücuttaki değişik vitaminlerin eksiklikleri değişik hastalıklara neden olmaktadır artık bu çok iyi bilinen bir gerçek.

Örneğin E ve C vitaminlerinin eksikliğinde, serbest radikaller damarların içindeki kolesterolün damar yüzeyine yapışarak çoğalmasına ve damarların tıkanmasına yol açabiliyor. Buna karşılık E vitamini molekülleri, kan partiküllerinin içine yerleşerek serbest radikalleri yakalıyor ve  etkisiz hale getiriyor.

Yapılan geniş çaplı araştırmalar gösteriyor ki E vitamini alımı ne kadar yüksek olursa kan lipit molekülleri o kadar az oksitleniyor. Yine bir çok araştırma sonucuna göre kandaki kolesterol yüksekliği, oluşacak kalp krizini %29 oranında tetiklerken, vücuttaki E vitamininin normal değerlerden daha düşük olması, kalp krizini %70 oranında tetikleyebiliyor.

Günümüzde artık geçmişe göre, damarlarda daha fazla yağ partükülleri dolaşıyor. İşlenmiş gıdalar, yanlış ve yetersiz beslenme  alışkanlıkları bunu tetikliyor. Kandaki yağ oranı arttıkça, yağların oksitlenme oranı da buna paralel olarak artıyor. Kalp ve dolaşım hastalıklarından ölüm seviyesinin ne kadar yüksek olduğunu düşünürsek bu konuda tedbir alınması gerektiğini çok net kavrayabiliriz.

E vitamini kardiyovasküler hastalıklardan korunmada çok önemli görevler üstlenir. C vitamini, E vitaminini destekler ve serbest radikallere karşı tekrar yapılandırır.

Devamını okumak için sonraki butonunu tıklayın.

1
2
PAYLAŞ
Önceki İçerikNe İçin Spor Yapıyoruz?
Sonraki İçerikDoğru Postüre Nasıl Sahip Olunur?
Derya Türk kendisini “Aktarıcı” olarak tanımlıyor. Kendisini belli ünvanlara sıkıştırmanın doğru olmadığını savunuyor. O sahip olduğu ve ortak bilinçten edindiği bilgileri insanlara aktarıyor.